Ses ve Görüntü SistemleriTeknoloji

Türk Sinema Gösterim Sektörü Görüntü Kalitesinde Avrupa’nın Çok Daha İlerisinde

Tüketici güveni gitgide artarken, hiç olmadığı kadar çok sayıda yeni sinema salonu açılıyor. Eğlence standardı yükselen müşteriler, büyük ekranlara sahip çok katlı sinemaların ve daha küçük butik sinemaların salonlarını dolduruyor.

Sony 4K Dijital Sinema İş Geliştirme Müdürü Tim Potter, Türkiye’deki sinema gösterim sektörünü son durumunu “2015’te 2000’den fazla ekranda gösterilen filmler için 40 milyondan fazla biletin satıldığı Türkiye’de sinema gösterimi sektörü, muhteşem günler yaşıyor. Türk sinemaseverler için harika bir zamanda olduğumuz aşikar.” sözleriyle anlatıyor.

İstanbul’da ve ülke çapında bu yıl 100’den fazla yeni alışveriş merkezinin açılacak olması, Türk perakende sektörünün canlılığını yansıtıyor. Bu tesislerin birçoğunda çok ekranlı sinemalar, alışverişe gelenleri ve aileleri öğle veya akşam vakitlerini geçirmeleri için klimalı ve konforlu bir ortamda ağırlayacak.

Gerçekçi ve etkileyici bir eğlence deneyimi
Çok büyük ekranlar ve üstün surround ses, evdeki DVD oynatıcının karşısında geçen bir gecenin asla yerini alamayacağı, gerçekçi ve etkileyici bir eğlence deneyimi sunuyor. Sinemalarda artık sıkıcı gelen patlamış mısır ve su katılmış kolalar, üst kalite yiyecek ve içecek seçenekleriyle yer değiştiriyor. Konforlu koltuklar ve özenli hizmet sayesinde sinema seyircileri, adeta birinci sınıf uçuş deneyimi yaşıyor veya arkadaşlarıyla şık bir barda kokteyllerini yudumluyor.

Peki, Türkiye’nin sinema pazarı neden Avrupalı komşularının pazarlarını geride bırakıyor? Açılan salonların neredeyse tümü, genellikle kentsel alanlardaki yepyeni tesislerde bulunuyor. Bu da, sinemaların onlarca yılı geride bıraktığı, daha olgun Batı Avrupalı pazarların tam zıttı bir tablo oluşturuyor.

Avrupa’daki çoğu ekran, daha ilkel DLP teknolojisini temel alan eski projektörleri kullanarak yaklaşık on yıl önce dijitale geçti. Bu projektörler gitgide daha güvenilmez ve verimsiz hale geliyor. Ayrıca çalıştırma maliyetleri de yüksek. Ayrıca günümüz teknolojisine kıyasla çok güç tüketiyorlar ve yedek parçalarını bulmak daha da zorlaşıyor. Fakat Avrupa’nın eski birinci nesil DLP projektörleriyle ilgili asıl sorun, yalnızca 2K çözünürlük sunması. Bu da, evinizdeki Yüksek Çözünürlüklü TV ile aralarında neredeyse hiç fark olmadığı anlamına geliyor.

Zengin, renkli ve yüksek kontrastlı görüntüler
Dünya çapındaki 18.000 adet Sony sinema projektörü, muhteşem 4K çözünürlük sunuyor. 2K’dan dört kat daha fazla piksel sayısına sahip olan bu projektörler, seyirciler için devrim niteliğinde. Bu durum, on yıldan uzun zaman önce Standart Çözünürlükten Yüksek Çözünürlüğe geçişi anımsatıyor. Aynı öneme sahip Sony 4K projektörler; parlak, göz alıcı vurgular ve derin, karanlık siyahlara sahip zengin, renkli ve yüksek kontrastlı görüntüler oluşturuyor. 4K projektörler, eski 2K sinema projektörlerinin düz ve solgun görüntüleriyle kıyaslandığında aralarındaki fark açık olarak görünüyor.

Tüm bunlar, Türkiye’deki sinema operatörlerine büyük avantaj sağlıyor. Yeni ekranlar sayesinde düşük görüntü kalitesi ve eski donanımın güvenilmezliği yüzünden kaygılanmaya gerek yok. Sinema salonları, önümüzdeki yıllar için mümkün olan en iyi görüntü kalitesini garanti altına alan 4K projeksiyonla geleceğe şimdiden hazırlanabilirler.

Tim-Potter
Tim Potter
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close