Genel

Yeditepe Üniversitesi’nden Saç Kaybına Yeni Çözüm

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Ar-Ge Laboratuvarlarında kellik üzerine yürütülen çalışmalar başarıya ulaştı. Ortaya çıkan ürünle kelliğe ve saç beyazlamasına çare bulundu.

Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan ve Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, düzenledikleri basın toplantısında Yeditepe Üniversitesi’nin kelliğe ve saç beyazlamasına çare bulduğunu açıkladı.

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Ar-Ge Laboratuvarlarında Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Özge Sezin Somuncu, Pakize Neslihan Taşlı ve Okan Demir’in yürüttüğü çalışma ile ortaya çıkartılan ürün sayesinde saç dökülmelerini engelliyor, boş alanlarda yeni saçlar çıkıyor, var olan saçlar kalınlaşıyor ve saçların beyazlaması önleniyor.

Basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi’nin sadece bilimi aktaran değil, bilimi üreten bir üniversite olduğunu vurgulayarak ülkelerin zenginliğinin insan sayısıyla değil, ürettikleri bilim ve teknolojiyle ölçülebileceğini söyledi. Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümünün 100’den fazla patent başvurusu bulunduğunu açıklayan Dalan, bölümün çalışmaları sonucunda kelliğe çare bulacak olan ürünün oluşma sürecini anlatması üzere sözü Prof. Dr. Fikrettin Şahin’e bıraktı.

Çalışmada yenidoğanların sünnet derileri kullanıldı
Prof. Dr. Şahin ise bundan üç yıl önce çalışmalarına başlanan kellik çalışmalarının bugün neredeyse sona yaklaştığını, çok kısa bir süre içinde ortaya çıkan ürünün krem, sprey, losyon ya da şampuan şeklinde halka sunulmak üzere olduğunu belirtti. Yapılan çalışmaların bilimsel haritasını basın mensuplarıyla paylaşan Prof. Dr. Şahin, yenidoğanların sünnet derilerinden izole edilen kök hücrelerin, hücre kültür ortamında ürettikleri moleküler kokteyl ile saç dökülmesine neden olan vitamin ve mineral eksikliklerini gidermek üzere hazırlanan formülasyonu; in-vitro (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda), pre-klinik (hayvan denek) ve gönüllü insan denekler üzerinde uyguladıklarını açıkladı.

Ürünün ismi Kelopesia
Prof. Dr. Şahin, buna göre yaş, cinsiyet ve genetik faktörlere göre değişik sonuçlar elde ediliyor olsa da yaklaşık 10 gün içinde yeni saç oluşumunun sağlandığı belirtti. Bedrettin Dalan daha önce ABD’de kelliğe karşı piyasaya sürülen ürünlerin, Yeditepe Üniversitesi’nde bulunan bu üründen çok daha az etkili olduğunu vurgularken, yeni çıkacak ürünün isminin Kelopesia olmasını tasarladıklarını da açıkladı.

kellik-5kellik-6kellik-1 kellik-6

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close