Genel

Bulutla Çağrı Merkezi Derdini Unutun

Ticaret sektöründe hizmet veren KOBİ’lerin global pazarda var olma çabalarına katkı sağlamayı amaçlayan Tegsoft, bulut sistemleri (cloud) üzerinden sunduğu kiralama modeli sayesinde KOBİ’lere yeni ve kurumsal bir vizyon sunuyor.

Yatırımın geri dönüşünü hızlandırmak elinizde
Web Tabanlı Çağrı Merkezi Yazılım Üreticisi Tegsoft Kurucu Ortağı ve İş Geliştirme Müdürü Tuba Gürsoy, “Artan küçük ölçekli e-ticaret siteleri, ev-ofis hizmet modelleri düşünüldüğünde cloud odaklı çözümler, girişimcilere önemli avantajlar sunuyor. Donanıma büyük yatırımlar yapmadan iş geliştirmeye ve insan kaynağını eğitmeye olanak tanıyan yeni nesil teknolojiler, girişimcilere zamandan ve paradan tasarruf sağladığı gibi yatırımın geri dönüşünü de hızlandırıyor” dedi.

Ticaret sektöründe hizmet veren KOBİ’lerin global pazarda var olma çabalarına katkı sağlamayı amaçlaya Tegsoft, cloud üzerinden sunduğu kiralama modeli sayesinde KOBİ’lere yeni ve kurumsal bir vizyon sunuyor.

Cloud üzerinden yönetilebilen hizmetler içinde; lokal şirket santrali ve lokal çağrı merkezi yönetimi, otomatik dış arama (Kampanya Aramaları), müşteriye özel IVR programlama, sesli posta (Voice Mail Server), ses kayıt hizmeti (Voice Recording Server) ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yer alıyor.

Sistemin avantajları:

  1. Fiziksel ortam, donanım ve altyapı yatırımı (santral, sunucu, sistemi destekleyecek ek donanımlar vb.) gerektirmez.
  2. Bakım ve destek için personel barındırma ihtiyacını ortadan kaldırır.
  3. Farklı lokasyonlardaki ofislerin birbirleri ile ücretsiz görüşmesine imkan tanır.
  4. İnternet üzerinden kullanılacak bir hizmet olması nedeniyle, lokasyon bağımsız olarak kullanılabilir ve her türlü raporlamaya anında erişebilir.
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close