Tıp

Paslanmaz Mikroiğne Yaması Klasik İğnelerin Yerini Alabilir

İlaçların, hoş olmayan enjeksiyonlar yerine ağrısız mikrodondernlerde bulunan yamalar vasıtasıyla uygulanması, sadece an meselesi. Ancak tasarımcıların cilde etkili microneedle penetrasyonu ile esnekliği sağlayıp, rahat giyilebilmeleri için malzemeyi dengelemeleri gerekir. İsveçli araştırmacılar sorunun çözülmüş olabileceğini söylüyor.    PLOS ONE’in son sayısında (“Flexible and Stretchable Microneedle Patches with Integrated Rigid Stainless Steel Microneedles for Transdermal Biointerfacing”), Stockholm’deki KTH Kraliyet Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, paslanmaz çeliği birleştiren mikro delikli yamayı başarılı bir şekilde test ettiğini bildiriyor. Yumuşak bir polimer baza yerleştirilen iğneler – ilk kombinasyon bilimsel olarak incelendiğinde gerçekleşmektedir. Yumuşak materyal, rahatlığı sağlarken, sert iğneler güvenilir cilt penetrasyonuna yol açar.

Epidermal yamaların aksine, mikro iğneler cildin üst tabakasına nüfuz eder, sinirlere dokunmaktan kaçınırlar. Bu ilaç alımını, fitness izleme cihazları için fizyolojik sinyallerin çıkarılmasını, glikozun, pH seviyesinin ve diğer teşhis işaretlerinin gerçek zamanlı izlenmesi için vücut sıvılarının çıkarılmasının yanı sıra, kozmetik ve biyoelektrikte deri tedavileri yapılmasını da sağlar.

Flexible and Stretchable Microneedle Patches with Integrated Rigid Stainless Steel Microneedles for Transdermal Biointerfacing ile ilgili görsel sonucu

KTH’de Mikro ve Nanofabrication Profesörü olan Frank Niklaus, bugün test edilen mikro dizilimlerin hepsinin “monolit” olduğunu, yani iğnelerin ve destek tabanlarının aynı sıklıkla sert ve sert malzemeden yapıldığını söylüyor. “Bu, mikro iğnelerin deriye nüfuz etmesine izin verirken, aynı zamanda rahatsızlık da veriyor. Öte yandan, tüm dizi daha yumuşak malzemelerden yapılmışsa, daha rahat oturabilirler, ancak yumuşak iğneler deriye nüfuz etmek için daha az güvenilirdir. Bildiğimiz kadarıyla, keskin ve sert mikronolu dizilerle esnek ve gerilebilir yamalar bugüne kadar gösterilmedi “diyor.

Aslında, konseptinin iki varyasyonunu test ettiler; bir tanesi gerilebilir ve diğerinden biraz daha esnektir. Bir kalıplanmış tiyol-ene-epoksi esaslı termoset film tabanına sahip olan daha esnek yama, derinin yüzeyindeki deformasyonlara iyi uyum sağlamış ve her 50 iğne 30 dakikalık bir test sırasında deriye nüfuz etmiştir.

Başarılı bir mikro iğne ürünü, sağlık hizmeti sunumu için önemli etkilere sahip olabilir. KTH’de Mikro ve Nanoteknoloji Bölümü’nde araştırma lideri olan yazar Niclas Roxhed, “Kronik hastalar günlük enjeksiyonları yapmak zorunda kalmayacaklar” diyor.     İnsanlara acı deneyimler yaşatmak konusundaki isteksizliklerine ek olarak, mikro iğneler de hijyen avantajı sunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, iğnelerin uygun olmayan şekilde tutulması nedeniyle her yıl yaklaşık 1.3 milyon kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

Roxhed,  ek olarak; “yamanın kan dolaşımına girmediğinden enfeksiyon yayma riskinin de daha az” olduğunu belirtti.

 

Kaynak:
journals.plos
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close