ArkeolojiTarih

I.Seti Tapınağı ve Eski Mısır’ın Uçan Makineleri

Eski Mısır sayısız gizemi barındırıyor, aslında, onu Firavun’un ve gizemlerinin ülkesi olarak adlandırmalı. Basitçe söylemek gerekirse, Mısır’da mevcut olan sihirbazların pek çoğunda açık bir açıklama bulunmuyor. En azından anabilim adamları eski Mısır uygarlığını çevreleyen bazı meraklarını açıklayamıyorlar.

Açık bir örnek, Piramitler veya Giza Sfenksinin inşasıdır.

Ancak, aynı derecede şaşırtıcı olan eski Mısırlıların yazılı dili.

Aslında, Mısır hiyeroglifleri sadece Rosetta taşının bulunmasından sonra şifresi çözülmeye başladı, ancak arkeologlar için sürekli bir şaşkınlık kaynağı olmaya devam ediyor.

Eski Mısır hiyeroglifini bulmak için, Abidos’taki  I.Seti  Tapınağına gitmemiz gerekir; buradaki tapınağın içinde bir levha üzerinde bulunan bir helikopter (diğer şeyler) arasında garip oymalar bulabilirsiniz.

Gizemli hiyeroglifler Abydos’daki  I.Seti Tapınağının hipostil (tavanı sütunlar üzerine oturtulmuş) salonunda görülebilir. Döşemeye oyulmuş garip hiyerogliflerin; bir helikopterin, bir uçak, bir denizaltı ve bir çeşit uçan tabla veya zeplin figürünü açıkça temsil ettiği söyleniyor.

Ancak eski Mısırlıların bu araçları binlerce yıl önce bildikleri mümkün mü? Belki bazıları uzak geçmişte eski Mısır’ı ziyaret ettiler. Anabilim adamları  buna “hayır” derler ve palimpseste (yeniden yazılmış parşömeni) işaret ederler.

Uzmanlar sembolleri şu şekilde açıklar:

“I. Seti Döneminden kalma orijinal glifler “silinmiş” ve yerini  II.Ramses Döneminde oyulmuş yeni bir hiyeroglif seti getirildi; buna göre, bunlar kazara günümüz makinelerine benzeyen garip görünümlü figürlerdi. .”

Bu teorinin tüm arkeologlar tarafından eşit olarak kabul edilmediğine dikkat edin.

Zamanla, hiyerogliflerin oyulduğu levha aşınmış ve bugün gördüğümüz, helikopterlere, bir uçak, bir denizaltıya ve bir çeşit uçan tabağa benzeyen Pareidolia semboller ortaya çıkıyor.

Elde edilen palimpsest görüntüleriyle zihnimiz, zamanla uyuşmayan, ancak tanıyabileceği nesneleri görebiliyor. Uzmanlar ayrıca, medyanın gösterdiği görüntülerin modern araçlarla doğru bir şekilde benzerlik göstermek için genellikle rötuşlandığını da ekliyorlar.

Bu imgede, akademisyenlerin hiyerogliflere olan inancına bakabilirsiniz.

Mısırlılar, palimplest söz konusu olduğunda – haklı olduklarını ya da söylemedikleri halde – haklı olsa da, gördüğümüz tüm nesnelerin aslında uçan araçları olduğu konusunda meraktalar.

Bazıları, Abydos tapınağındaki hiyerogliflerin, eski uygarlıkların -bu durumda eski Mısır uygarlığının- binlerce yıl önce son teknolojiye tanıklık ettiğine ve bu da başka bir yerde ortaya çıkmış olabileceğinin en iyi kanıtlarından biri olduğuna inanıyor.

 

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close