Bilim

Dişçi mi, Tasarımcı mı?

Mükemmel dişlerle doğmak  nadir bir durumdur. Kıvrımlı dişler çok sinir bozucu olabilir ve diş hekimi tarafından düzeltilmesi çok pahalı olabilir. Bu yüzden 24 yaşındaki Üniversite Öğrencisi Amos Dudley, 3D yazıcı kullanarak, dişlerini kendi başına düzeltmeye karar verdi.

New Jersey Teknoloji Enstitüsünden mezun olmak için Dijital Tasarım okuyan Dudley, 3D baskıyı tutku haline getirdi. Dişlerini düzeltmek için bu teknolojiyi kullandı.

Dişleri 3D elde etmek için, kendi fikirlerinin ve bilgisinin yanısıra birkaç ortodontik bilgiye de ihtiyacı vardı. Bu konuda da araştırmalara başladı.

Dişlerini Tek Başına Onarmak

Dudley işe, alçı modeli oluşturan, diş macunu benzeri bir macunla dişlerini ölçmeye başladı. Bir lazer tarayıcı kullanarak, modeli dijital kopya haline getirdi. 3D yazılım ve matematik yardımıyla, 3D yazıcılara koyduğu dişlerini düzeltmek için modeller oluşturmayı başardı ve bir düzine kişisel izni belgesi aldı.

 

Her biri bir ila üç hafta arasında bir hizalama oluşturacaktı ve artık dişlerine baskı uygulayacakmış gibi hissetmeyince bir sonraki aşamaya geçecekti.

Dudley’in kişisel 3D baskılı bu ürünü ortodontist Dr. Richard Bloomstein’ı etkledi.

Dudley, geleneksel ortodontik bakımın genellikle binlerce dolar olduğu düşünüldüğünde, pazarlanabilir olabileceğinin farkında değildi. Birçoğu Dudley’nin çalışmalarına dikkat çekti ve Dudley birkaç iş teklifi aldı ancak o hepsini reddetti, ta ki kendisini kiralamak isteyen bir 3D yazıcı şirketi karşısına çıkana kadar…

 

 

Kaynak:
npr
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close