Elektrik-Elektronik

Lego Yöntemi ile Minik Elektrik Telleri

Kendi montajını yaptıkları telleri oluşturmak için dünyanın en küçük elmasını kullanıyorlar.

 

Stanford Üniversitesi ve Enerji Departmanı’ndaki bilim adamları inanılmaz ince teller üretmek için olağanüstü özelliklere sahip bir yol geliştirdiler. Olası en küçük elmas parçaları olan diamondoidleri kullanan araştırmacılar, yalnızca üç atom genişliğinde elektrik telleri üretebiliyorlar. Mikroskobik boyutları sayesinde bu oldukça ince teller, enerji kaybı olmaksızın elektrik ileten kumaşın üretilmesinde kullanılabilecek potansiyele sahiptir.

 

Teller pratik olarak Lego esinli bir bina yöntemi ile bir araya geliyorlar. İşlem, diamondoidlere bir sülfür atomu eklenerek başlıyor. Bir çözeltiye koyulduktan sonra, her kükürt atomu bir bakır iyonu ile bağlanıyor ve böylece Lego benzeri, nanotel ile ‘yapı blog’u oluşturuluyor. Diamondoidler arasındaki çekim sayesinde, yapı taşları bir tel oluşturmak için birbirine kenetleniyor.

Bu karmaşık sondaj süreci aslında şaşırtıcı derecede hızlı ve sadece yarım saatte süper tel üretebiliyor. Atom araştırmacıları Star Wars Lego oyuncaklarından bile bir şeyler öğreniyorlar.

 

Yeni montaj metodunun başka faydaları da vardır. Diamondoidlerin çekim özellikleri, bilim adamlarının hassas telsizle küçük telleri inşa etmelerini sağlar. Bilim adamları, aslında, atomun, atomlu telini inşa edebilirler, böylece sonuçta başka türlü mümkün olmayacak özelliklere sahip olurlar. Tellerin sentezlenmesinden sorumlu önemli araştırmacılardan biri olan Stanford Lisansüstü Öğrencisi Fei Hua Li, “Lego blokları gibi, yalnızca boyutlarına ve biçimine göre belirlenmiş, belli bir şekil ile bir araya geliyorlar” diyor. “Her bina bloğunun bakır ve kükürt atomları, telin iletken çekirdeğini oluşturan, ortada sarılmış ve dış tarafta tıkanan yuvarlak diamondoidler yalıtım kabuğunu oluşturuyor.”

 

Araştırmalar halen erken aşamalarında olmasına rağmen, elektriksel özelliklere sahip, yepyeni malzemelerin yaratılmasına neden olabilir. Elektrik, kesintiye uğramadan, elektrik iletebilen tellerle bu araştırma, elektrik verimliliğinin yeni bir döneme girmesinin yanı sıra, mükemmel elektrik özellikli giysilerin kapısını da açabilir.

 

 

Kaynak:
genesisnanotech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close