Tıp

Büyük ve Küçük Sayılar Beynin Farklı Yerlerine İşleniyor

Beyin iki bölüme ayrılmıştır. Sol taraf vücudun sağ yarısını kontrol eder ve sağ taraf da sol yarısını. Genellikle beynin bir tarafı diğerinden daha baskındır. Örneğin, sağ elini kullananlar, beyinlerinin sol tarafında daha fazla aktivite eğilimi gösterirler.

Önceki çalışmalar, başın üstünden yaklaşık kulağın hemen üst kısmına kadar uzanan, fronto-parietal korteks adı verilen bölgede, beynin sayıları yönettiği genel bölgeyi vurgulamıştı. Ancak, beynin sayıları farklı yerlere alıp, işlediği ortaya çıktı.

 

Bununla birlikte, beyinlerinin sağ tarafından hasar gören, inme hastalarında yapılan araştırmalara göre, beynin farklı taraflarında küçük sayıların daha aktive olduğunu gösteren ipuçları bulundu.
Serebral Cortex dergisinde yayınlanan yeni çalışma, beynimizin sayıları nasıl işlediğinin gizemine yeni bir bakış açısı sunuyor.Ekip, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin sol veya sağ tarafını geçici olarak etkisiz hale getirdi. Bunu karmaşık bir teknik kullanarak yapmışlardı. Gönüllülerden kendilerine yatay veya dikey bir çizgi gösteren gözlük takmaları istendi. Aynı zamanda, katılımcılar, kalorik refleks testi adı verilen bir prosedürden geçirildi. Bu kulak ve denge bozukluklarını teşhis etmek için sıklıkla kullanılır ve bir kişinin kulaklarına sıcak ya da soğuk su damlatmayı içerir.
Daha önceki araştırmalar bu kombinasyonun beynin farklı taraflarını aktive ettiğini gösteriyor.

brain hemisphere numbers

Gönüllüler daha sonra bir dizi testten geçirildi. Bunlar arasında, örneğin 22 ile 76 sayı aralığındaki, orta sayıyı söylemek veya bir saat yüzünün sayılarını çizmek yer aldı. “Beynin sağ tarafını aktive ettiğimizde, gönüllüler daha küçük sayılar söylüyordu. Örneğin, 50-100 arasında orta noktayı sorduklarında, 75 yerine 65 olarak söylüyorlardı. Fakat beynin sol tarafını aktive ettiğimizde, gönüllüler 75’in üstünde rakamlar söylüyorlardı “dedi.
Yazarlar, sayı bağlamının çok önemli olduğunu ekliyor. “Birisi 50-100 aralığında seyrediyorsa 80 sayısı muhtemelen beynin solunda işlenecek, ancak 50-300 aralığında bakarsak, 80 sayısı şimdi küçük sayılacak ve sağda işlenecek ”

Gönüllülerden bir saat çizmesini isteyen ekip, beynin sağ tarafı aktive edildiğinde, katılımcılar sayıları arasında daha büyük boşluk bırakarak 1 ila 6 arasındaki sayıları biraz daha büyük ve daha belirgin buldular. Sol beyin harekete geçirildiğinde, 6 ila 12 arasındaki sayılar aktive edildi.

Kıdemli yazar, insanların beyinlerinin bir tarafına diğerinden daha çok hakim olma eğiliminde olduklarını ve sayı işleme sırasında hangi tarafın daha aktif olduğunu test edebileceğini ekliyor.

“Birisi size iki sayı arasındaki orta sayıyı hızlı bir şekilde söylemenizi isterse (22 ve 46), orta sayıyı (34) hemen tahmin ederseniz, 31 ile cevap veren birine oranla beyine göre, nispeten daha aktif bir sol tarafa sahip olabilirsiniz.  Beynin hangi tarafının baskın olduğunu görmek için bu işlemi birkaç kez farklı numaralarla deneyebilirsiniz. ”

Yazar, mevcut çalışmadan elde edilen bulguların, sayıları işleme koymak için mücadele eden kişilere bilgi vermesine yardımcı olabileceğini belirtti.

 

 

Kaynak:
reliawire
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close