Akıllı SistemlerTarım ve Gıda

Plantix: Çiftçilerin Yardımcısı AI

Yeni geliştirilen bir cep telefonu aplikasyonu sayesinde bitkilerin hastalıkları bir fotoğraf yardımıyla tespit edilecek. Örneğin toz küfü isimli yaygın bir bitki hastalığına yakalanan domates. Yapraklar üzerine beyaz bir toz bırakan, mantar hastalığını sadece birkaç saniyede keşfeden, Hannover merkezli kuruluş Peat tarafından geliştirilen Plantix isimli bir uygulama.

Peat CEO, Simone Strey aplikasyonu şu sözlerle açıklıyor:

*Kaynak: http://plantix.net/

“Bu fikir gerçekten küçük çiftçilerin bitkilerin zararlarını hızlı ve kolay bir şekilde analiz etmesi için düşünüldü. Aslında bu durum bilginin uzmanlar ve danışmanlar tarafından değil de, sahada anında bulunabilmesi yönünden hayati önem taşıyor. Uygulamanın bir cep sözlüğü gibi çalışmasını istiyoruz. Tarlada olduğunuzda yanınızda olan ve bitkilerin zararlarını değerlendirmek için, hemen kullanabileceğiniz bir yöntem.”

Almanya, Avustralya ve İsviçre’de yaygın şekilde kullanılmaya başlanan aplikasyon şimdi Hindistan ve Brezilya’da deneniyor. Aplikasyon, çekilen fotoğrafı kendi veri tabanında eşleştiriyor ve sorunun ne olduğunu kullanıcıya saniyeler içerisinde iletiyor. Haziran 2015’ten beri Plantix’e 100 bini aşkın fotoğraf yüklendi.

plantix ile ilgili görsel sonucu

 

 

Peat Teknik Sorumlusu Robert Strey ise: “Hindistan’dan 10 bin fotoğraf elimize ulaştı. Ülkedeki en büyük problemi bu yolla keşfedebileceğiz. Virüs mü, bakteri mi, mantar mı, yoksa bitkiler yetersiz beslenmeden mi muzdarip anlıyoruz. Belki de haşereler en büyük zararı veriyordur. Ama tarımsal alanda bize ulaşan fotoğraflarla,  sıklıkla oluşan sıkıntılar için bir genelleme yapabiliyoruz.”

Araştırmacılar aplikasyonun altmışa yakın hastalığa teşhis koyabildiğinin ve bu rakamın zamanla daha da artırılacağının altını çiziyor.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close