Kültür-Sanat

300 Yıllık Trinity College Kütüphanesi

Zaman geçtikçe kütüphaneler daha az popüler hale geliyor.

Öyle görünüyor ki insanlar bugün okumaya pek ilgi duymuyor ya da sadece geleneksel okuma biçimini değiştirmiş görünüyorlar.

Teknolojinin günümüze çıkması, okuma ve romanlar için birçok farklı yol sağlar; örneğin, ekranlar veya özel teknolojik okuyucular devraldığında, gerçek, basılı bir kitap aracılığıyla okunmaya artık ihtiyaç duyulmuyor.

*The Long Room/ 2015 Fotoğraf Kütüphanesinde Fotoğraf Kredisi

 

Bu, kütüphanelerin popülaritesini düşürdü. Yine de kütüphanelere gidip, sessiz ortamlarında okumayı seven insanlar var.

Birçok insanın ziyaret etmeyi sevdiği en havalı kütüphanelerden biri de Dublin’deki Trinity College Kütüphanesi’dir. Bu kütüphane üç yüz yaşında ve Dublin’de İrlanda’yı ziyaret edenler için, önemli turistik yerlerden biridir.

Detail of a bookshelf Photo Credit

Bu kütüphane sadece çarpıcı bir şekilde inşa edilmekle kalmamış aynı zamanda 200.000’in üzerinde kitabın da bulunduğu bir evdir. Klasikler ve herhangi bir türe ait kitaplar bir yana, İrlanda Cumhuriyeti’nde yayınlanan bir telif hakkı kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

Kütüphanede, özellikle de son derece ünlü Kells Kitabında çok sayıda ünlü kitap vardır. Gösterilen dört cildin ikisi halkın elinde.

Kütüphane görevlileri, sıklıkla ekranda gösterilen sayfaları değiştirir; böylece ziyaretçiler ekranda farklı görüntüler görebilirler. Çalışmalarına ek materyal almak için kütüphaneye düzenli erişime sahip birçok üniversite öğrencisi var.

Trinity College Library bookcases Photo Credit

 

1661’de Henry Jones, Kells Kitabı’nı kütüphaneye bağışladı.

Words in leather and wood. Bookshelves in the “Long Room” at the old Trinity College Library in Dublin. Photo Credit

En popüler oda, misafirlere ve müşterilere gerçekten güzel bir estetik görünümü yaratmak için mermer büstlerle dolu olduğu odadır.

trinity college lıbrary ile ilgili görsel sonucu

Büstlerin çoğu, büyük filozoflar, yazarlar ve koleji destekleyen ve bu büyüklükteki bir kütüphaneye katkıda bulunan birkaç kişiye aittir.

Located in the Trinity College Library, Dublin, Ireland. Here many old books are displayed with helpful wooden ladders. Photo Credit

Dublin’e gitmek ve bu şaşırtıcı ve çarpıcı kütüphaneyi görme şansına sahip olmayanlar, kesinlikle görüntülerine göz atmalı ve yüzbinlerce kitabın eşlik ettiği büyüleyici mimariyi görmelidir.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close