BilimYeşil Enerji

Bionic Leaf 2.0

Güneş Işığını Kullanarak Akaryakıt Üreten Biyonik Yaprak

Bitkiler fotosentez yaparak, Güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürür. Laboratuvar ortamında Güneş ışığı kullanarak hidrokarbonların (karbondan ve hidrojenden oluşan bileşiklerin) sentezlenmesi yapay fotosentezi oluşturur. Günümüzde pek çok araştırma grubu verimli bir biçimde yapay fotosentez yapabilmek için bilimsel çalışmalar yapıyor.

V2.0-bionic-leaf-605

Bu konuyla ilgili önemli bir makale yakın zamanlarda Science’ta yayımlandı. Harvard Üniversitesi’nde çalışan Dr. C. Liu ve arkadaşları, Prof. P. A. Silver ve Prof. D. G. Nocera önderliğinde yaptıkları çalışmalar sonucunda güneş ışığını kullanarak akaryakıt üreten bir sistem geliştirdi.

Araştırmacılar tarafından geliştirilen ve Biyonik Yaprak 2.0 olarak adlandırılan sistemde, güneş ışığı kullanılarak su molekülleri ayrıştırılıyor ve elde edilen hidrojen bakteriler tarafından akaryakıta dönüştürülüyor. Sistemin verimliliği %10 civarında ve bu değer hızlı büyüyen bitkilerin fotosentez verimliliğinin yaklaşık on katı. Gelecekte verimliliği daha da artırmak mümkün olabilir.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close