Bilim

Grafen, CO2’yi Sıvı Yakıta Dönüştürebilir

Etkili Elektrokatalizör

Grafen, giderek genişleyen uygulamalarla, günümüzde kullanılır durumda. Tıp ve elektronik alanındaki büyüleyici uygulamaları ile dünyamızı köklü bir şekilde değiştirebilir. Rice Üniversitesi’nden araştırmacılar, grafeni azotla destekleyerek karbondioksidi etilen ve etanol gibi bileşiklere çevirecek bir elektrokatalist üretmeyi başardılar. Bu dönüşüm reaksiyonu sayesinde hem çevreye zarar veren fazla karbondioksit ortadan kaldırılacak hem de sıvı yakıt üretilecek.

Araştırmacılar, nanometre nitrojen katkılı grafen kuantum noktalarının (NGQD’ler), CO2 elektro-indirgemesini yüksek enerjili   likit yakıtları tetikleyen elektrokatalistler olabileceğini keşfettiler; bunlar etilen ve etanol oluşturuyorlar. Nature Communications’da yayınlanan bir çalışmada, bu süreci açıklıyorlar.

Ajayan Ekibi/Rice Universitesi

Araştırmacı Pulickel Ajayan, “Karbon genellikle bir katalizör değildir” dedi ve grafen büyük ölçüde karbondan oluşuyordu. Bu nedenle, elektrik akımı ve karbondioksite yanıt olarak kimyasal reaksiyonları tetikleyen grafen noktalarına azot atomları eklemek zorunda kaldılar. (tam olarak nasıl çalıştığını bilmek hala gizemdi ) ”Bu yüzden bir bulmacaya dönüştü ve insanlar katalitik olan katkılı ve kusurlu karbon üzerinde son beş ila 10 yılda çok sayıda yazmış olsa da, bulmaca gerçekten çözülmedi” dedi.

Yakıt Alet Seti

NGQD’ler bakırın yanı sıra performans gösterebilme yeteneğine sahip, gerçekten iyi bir elektrokatalizör gibi görünüyor. Serbest CO2 seviyesini % 90 azaltabilir, % 45’i az miktarda etilen ve etanole dönüştürülür, yakıt üretir ve CO2’yi düşürebilir ve bunu uzun süre sürdürür.

Bir kez keşfedilen ve gerçekleştirilen NGQD’ler gibi, elektrokatalizörler potansiyel bir yakıt kaynağı haline gelebilir ve aynı zamanda atmosfere çıkan CO2 miktarını da azaltabilir.

Ajayan, “Dioksiti daha yüksek değerli ürünlere dönüştürmek için, yeni katalizör tiplerini tarayıp, etkin bir yol sunduğundan, bulduğumuz şeyin temelde ilginç olduğunu düşünüyorum” dedi. NGQD’ler, daha iyi ölçeğe sahip olduklarından, özellikle reçeteli endüstri uygulamalarında yakıt üretmek için elektrokataliz değil, termal katalizör kullandıklarından, gerçek dünya uygulamalarına henüz ulaşamayacaklar.

Ajayan, “Bu nedenle, şirketler büyük olasılıkla onu büyük ölçekli üretim için herhangi bir zamanda kullanmayacaklardır” dedi. “Ancak elektrokataliz, laboratuvarda kolaylıkla yapılabilir ve yeni katalizörlerin geliştirilmesinde faydalı olacağını gösterdik.” dedi. Ajayan’ın ekibi araştırmalarına devam edecek.

 

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close