Tıp

Sentetik Gelecek: Revolutionary Center

Revolutionary Center’da İnsan Dokuları ve Organları 3D Basılacak

Biyoprinting alanında şu ana kadar olan gelişmeler, kontrollü bir laboratuvar ortamından gelen sonuçları yayınlayan, bireysel laboratuvarlardan gelmektedir. Günümüzde, araştırma enstitüleri, kendilerini 3D biyoprinting’de uzmanlaştıracak nitelikte değildir. Bunun yerine, işi yapanlar ile bu emeğin meyvelerini kullananlar arasında bir ayrım vardır.

Queensland Teknoloji Üniversitesi (QUT), bu yeni teknolojinin yol açtığı Metro North Hospital and Health Service ile ortak olarak, hastaya özel tarama, modelleme ve 3D basımda bulunacak bir ‘biyo-üretim laboratuvarı’  kuracaklarını duyurdu.

Enstitü, Herston Health Precinct‘de çalışacak ve biyoprint’in başlıca süreçleri, yani klinik tarama, 3D modelleme ve doku mühendisliği yapabilecek durumda olacak. Ayrıca öğrenme alanları ve bir yenilik merkezi de içerecek.

Revolutionary Center 3d organ ile ilgili görsel sonucu

Sağlık Bakanı Cameron Dick,  Brisbane Times Gazetesinde, tıp, bilim ve mühendislik alanındaki çeşitli uzmanları “hastalar için en iyi sonucu elde etmek” üzere bir araya getireceğini söyleyerek, bu çabanın iyimserliğini dile getirdi.

Ayrıca, “2017 yılında açılan bu enstitü Queensland’i, sağlık hizmetinin yüzünü değiştirecek tıp yeniliği ve teknolojisinde lider olarak global sahneye taşıdı.” diye ekledi.

Revolutionary Center 3d organ ile ilgili görsel sonucu

QUT Biofabrication ve Doku Morfoloji Grubu Doçenti Mia Woodruff ‘a göre bu enstitü için ‘nihai hedef’, bir organın 3D baskısıdır. Enstitü, bir organ vericisini bekleyen insanlar için, biyoteknolojideki gelişmeleri hızlandırabilir.

Woodruff, 3D baskılı organların bir hastanın dokusundan alındığını ve bunun için vücudu tarafından reddedilmediğini, metalik implantlara veya geniş antibiyotiklere duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılmadığını söyledi.

Revolutionary Center 3d organ ile ilgili görsel sonucu

Revolutionary Center 3d bones ile ilgili görsel sonucu

Woodruff “Organ nakli listeleri şu anda sonsuzdur ve biz bu insanlara yardım edebilmek istiyoruz” diye ekliyor. 3D basılmış organ sahiplerinin diğer avantajları ise, daha fazla uyarlanmış protez, hastaya özel uyarlanmış uyuşturucular ve üç boyutlu basılı kemiklerdir” diye ekliyor.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close