Teknoloji

3D Otel

Filipinler’deki bir otel sahibi, tüm otel odalarında 3D baskı yapıyor ve daha önce yapılmış diğer 3D baskılı binaların aksine, bu tamamen tam kapsamlı çalışır durumda olacak; yani, yakın bir zamanda tatil planınız varsa 3D baskı otelini tercih edebileceksiniz.

*Dünyanın ilk 3D baskılı otel süitinde, iki yatak odası, bir oturma odası ve kendi 3D baskılı jakuzili bir spa bulunmaktadır. (Anthony Rudenko)

Angeles City’deki Lewis Grand Hotel, Filipinler’deki Pampanga, yakında dünyadaki ilk 3D baskılı otel süitine sahip olacak. 3D’nin tüm odayı yazdırma fikri, otel temslcisi Lewis Yakich’e, kaliforniya’daki malzeme bilim mühendisi ve ev inşaatçları tarafından önerildi

Yakich, 3DPrint‘e şunları söyledi: “Filipinler iklim nedeniyle 3D baskı yapılarını gerektirir durumda. Bu tip, felaket bölgelerinde bu çok iyi bir fikir.”

Yakich, binanın tamamlanmasıyla birlikte ticari olarak çalışmaya başlamasına izin vermek için, mühendislik standartlarını karşılaması gerekiyor. Yakich, bina için tasarım hazırlamanın, birkaç saatlerini aldığını belirtiyor. Ayrıca, Rudenko ile birlikte, paketi kurmak için kumdan ve volkanik külden yapılmış materyali kocaman 3D yazıcısına ekleyip, çalıştırdıklarını belirtiyor. Yakich, ilk yazıcının iki ayda geliştirildiğini ancak yöntemin iki hafta içinde yeniden üretilebileceğini söylüyor. Ayrıca, bir ay boyunca, içi boş blokların kullanımından daha kuvvetli bir yapı sağlamak için doğru malzeme karışımını yaratarak, geçirdiğini de ekliyor.

Sonuç, yaklaşık 34.5 fit x 41 fit alan ve yaklaşık 10 fitlik bir yüksekliğe sahip olan, 3 boyutlu olarak basılan bir otel grubudur. Süitte iki ayrı yatak odası, bir oturma odası ve bir spa bulunur. Otelde 3 boyutlu baskılı jakuzi bulunur. Sonuçta, Yakich yüzlerce saatten fazla süren, sıhhi tesisat, kablolama ve inşaat demirini elle oluşturmak için harcadıkları zamanı, 3D baskı paketiyle tamamlamış oldular Gelecekte, bu bileşenlerin de 3D baskılı olmasını planlıyor; ancak bunu yapmak için sürecin halen test edilmesi gerekiyor.

^3D print hotel ile ilgili görsel sonucu

 

Lewis Grand Hotel’e 3 boyutlu olarak basılan ek inşaat tamamlandı, ancak ne zaman halka açık olacağı veya bir gecelik fiyatı ne kadara mal olacağı bilinmiyor.

Yakich, bunun, Filipinler’de, 3D baskılı operasyonel binaları tanıtma planlarının, yalnızca ilki olduğunu söyledi. Aslında, hükümetten düşük gelirli aileler için 200 boyutlu basılı projeler inşa etmesi için izin de aldı. Bu, geleneksel inşaat yöntemlerini kullanmak yerine, 3D baskı ile yaptığı yüzde 60’lık büyük maliyet tasarrufuyla sağlandı. Önümüzdeki yıllarda 2.000 eve ulaşmayı hedefliyor.

“Düşük gelirli evler için daha kaliteli bir ev oluşturmak gerekecek, bunun için de, bir 3D yazıcı kullanmanın maliyet tasarruflarından bazılarını atmayı planlıyorum” diyor. “Onlara tüm mini konakları verebilirsem, harika olur! Buradaki insanlar evlerim için, deli olurlar.”

Yakich’in oteline sonradan eklenen yapı, 3D yazıcıyla oluşturuluyor.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close