Akıllı SistemlerTeknoloji

IBM Öngörüsü: 2022 Yılına Kadar Teknoloji

İnsanlar, her an, aya ait kolonilerden, uçan bisikletlere kadar her türlü tuhaf şeyi öngörürler. Birkaç yıl önce, Yapay Zeka robotları sadece bir bilim kurgu idi, ama şimdi bir gerçek. IBM, mevcut teknolojik gelişime dayalı olarak, 2022 yılı için kendi gelecek tahminlerini yapmıştır. Bunlardan bazıları hala bazı insanlar için, büyü gibi bir şey, ancak teknolojinin nasıl ilerlediğine bakarsak, tüm bunlar oldukça mümkün görünüyor.

Yapay Zeka beş yıl içinde tamamen akıllı olacak

Yapay Zeka, konuşmalarımıza dayalı davranış ve duygularımızı öngörebilmek için önümüzdeki beş yıl içinde yeterince akıllı olacaktır. Mobil cihazlara yerleştirilen algoritmalar, kullanıcıların konuşma modellerini sürekli olarak tarayarak depresyon ve kaygıları saptayacaktır. Daha ileri gelişmeler ayrıca Parkinson, Huntington ve Alzheimer gibi hastalıkların erken teşhisine izin verecek.

IBM, “Konuşma ve yazımızda yeni bilişsel sistemler tarafından analiz edilen kalıplar, doktorlara ve hastalara bu hastalıkların önceden kestirimine, izlenmesine yardımcı olabilecek, erken evre zihinsel ve nörolojik hastalık belirtilerini ortaya koyacaktır”, diyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekibin, konuşma modellerine dayanan depresyon belirtilerini tespit etmek için bir program geliştirdiğini düşünürsek, bu tahminde çok tuhaf olmayacaktır.

Hyperimaging ve AI bize süper kahraman vizyonunu verecektir

Günlük yaşamlarımızda mevcut teknoloji ile görsel spektrumun ötesinde görme olanağına sahibiz. Mikrodalgaları ve kızıl ötesi görüntüleri görebileceğiz. Otomobiller,  sisli havalarda herhangi bir çarpışmayı öngörüp, azaltabilecekler.

EnChroma gibi cihazlar, renk paylaşımcısının insanları ışığı birincil spektral bileşenlerine ayırarak, normal olarak görmesini sağlar.  Bu “Süperkahraman” modeli önümüzdeki birkaç yıl içinde, insanlar tarafından doğal karşılanabilir.

Makroskoplar, dünyanın karmaşıklığını sonsuz ayrıntıda anlamamıza yardımcı olur

Dünya sonsuz bağlı ve çok karmaşıktır. Makroskoplar adı verilen algoritma sistemleri, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca cihazdan veri toplamamıza ve onu geniş ölçekte analiz etmemize yardımcı olabilir. Her fiziksel nesneden veri toplamak ve bir araya getirmek, dünyanın enerji, yiyecek ve su ihtiyacı için çözüm üretmeye yardımcı olabilir.

Medikal “çip laboratuvarlar”, hastalığın nano ölçeğe göre izlenebilmesi için sağlık dedektifleri olarak görev yapacak.

Vücut sıvıları içindeki küçük biyopartikülleri bulabilen yeni teknikler geliştirilecek. Bunlar, internet verileriyle birleştiğinde, herhangi bir belirti görülmeden hastalıkların öngörülmesine yardımcı olacak.

Teşhis cihazları zaten laboratuvar testlerini değiştirmeye başladı. 2022 yılına kadar Fitbit gibi basit bir bantla kanseri teşhis edebiliriz. Büyük bir laboratuvar ortamında yapılan her şeyin, bir avuç büyüklüğündeki “çip-lab”lar ile  kolay ve çabuk oluşturulabileceğini hayal edin.

Akıllı sensörler, çevre kirliliğini ışık hızında algılayacak

Çalışma zamanında algılama ve teşhis yeni bir şey değildir, ancak ortamı ve havayı anlamak karmaşık ve zaman alıcıdır. IBM önümüzdeki beş yıl içinde çevre kirleticilerini bulmak için kapsamlı testlere ihtiyaç duymayacağımızı öngörüyor. Silikon fotonik kullanılan yeni algılama teknolojileri, çevremizi ve kalitesini doğru bir şekilde izleyebilecek. Buna benzer sensörler; dronlara veya yere monte edilebilecek. Yapay zeka ile birleşen algılama verileri, kirlenmeyi önlemeye yardımcı olabilecek,  bize derin bilgiler verecektir.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close