RobotikTeknoloji

Gita, Dünyayı Kurtaramasa da Eşyalarınızı Taşıyabilir.

Robotlar fabrikalara, ofislere ve hatta hava limanlarına kadar hayatımızın içindeler.  Ancak hala onları dışarda, sokakta görmüş değiliz.  Star Wars’un 7. filmindeki BB-8’e benzerliğiyle dikkat çeken; bu eksikliği bir nebze, tamamlayacak olan yeni bir robot hayatımıza katıldı.

Star Wars’un 7. filmindeki BB-8 ile ilgili görsel sonucu

Piaggio Fast Forward, akıllı kargo aracı olan Gita ile bilim kurgu gerçekliğine biraz daha yaklaştırmayı taahhüt ediyor. Nispeten küçük, çekici ve her yerde sizi takip edebiliyor, taşınacak çok şeyiniz olduğunda size el uzatacak olan robot, sizi pek çok yükten kurtaracağa benziyor.

Bir scooter markası olan Vespa’nın yaratıcısı  Piaggio, bu kez hayatımızı kolaylaştıracak olan Gita ile karşımıza çıkıyor. Piaggio Fast Forward tarafından tanıtılan Gita’nın üzerindeki kapağı açılabiliyor ve içerisine taşımasını istediğiniz eşyaları yerleştiriyorsunuz. İki tekerlek üzerinde yuvarlanarak giden Gita, sahibini takip ediyor. İster market alışverişi, ister çantalarınız, isterseniz de sipariş teslimi… 18 kilograma kadar taşıma kapasitesi ve 8 saate varan pil ömrü sunan Gita, kişisel bir asistan gibi, her istediğinizi her yere taşıyor. Üstelik çok da sevimli görünüyor. Bunun dışında Gita’nın öğrenme becerisi var ve iletişim kurabiliyor. İç ve dış mekanlarda çalışabiliyor.

Piaggio daha büyük yükler için Kilo adında daha büyük bir “kardeş” üzerinde çalışıyor. Açık körfezin iki katından fazla ve 200 kg ağırlığa sahip. Kilo konteynerleri paketlerle doldurup, güzergahlarını takip edebilecek teslimat insanları için tasarlanmıştır.

Gita ve Kilo nereden gideceklerini nereden biliyor?

GPS kullanmıyorlar, bu cihaz açık havada olduğu kadar içerde de  çalışmaya da müsait. Şimdilik iki temel çalışma modu var. Gita, WiFi ile robota bağlanan özel bir kemer takan bir kişiyi izleyebilir. Kemerler şu anda kaba, hacimli prototipler olup, 3D baskılı gövde içinde bir soğutma ünitesi açıkça görülebiliyor. Kemerin içinde yerleşik kameralar var, bu da Gita’nın nereye gittiğini anlamasına yardımcı oluyor.

Gita, harita üzerinden rota programlanarak, tek başına hedefine varabiliyor. Sahibinden başka kimsenin açmasına da izin vermeyen Gita, parmak iziyle çalışıyor. Ayrıca üzerinde değişik açılardan kamera ve sensörde barındırıyor.

“Yürürken veya koşarken sizi takip eden Gita mesafeyi korur ancak dolaşmayı bıraktığınızı belirledikten sonra yakınlaşırsınız. Henüz mükemmel değil; demo’da Gita’nın hangi yöne dönmesi gerektiği konusunda biraz şaşkın görünüyordu. Fakat bu, hala önümüzdeki dört ila altı aylık testler ile erken bir sürümüdür” diyen yetkililer Gita’yı farklı modlarla daha da geliştirme düşüncesinde.

Gita’nın özerk modu, bir alanı harekete geçirip, kendiliğinden ilerlemesi. Bu, görevleri yerine getirmesine izin vermek için yararlı olabilir, şu anki fikirlerden birisi, Gita’nın teslimat yapması, istenen alıcıya ulaştığında kilidini açmasıdır. Gita bir konvoyla birlikte çalışabilir, birbirleriyle ve çevreleriyle iletişim kurabilir ve annelerini izleyen ördek yavruları gibi düz bir çizgiyle dolaşabilir.

Gita şimdilik kişisel olarak görünse de ilerde büyük şirketlerin ya da kargoların en büyük derdi olan park sorunu, trafikte yer kaplama sorununa çözüm olmanın ilk adımlarını atmış oluyor.

Umarız ilerde, devasa kargo araçlarının gürültüsünü, çevre kirliliğini ve kalabalığını ortadan kaldıran, yerine daha sevimli daha sessiz ve güvenli, görüntü açısından da ilginç yapıya sahip Gita’ları görürüz.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close