Bilim

Beyninizin Daima Bir Yedek Planı Vardır

Karar verme konusundaki bir keşif daha akıllı robotlara yol açabilir.

Karar verirken her zaman bilinçli olarak bir “B Planı” düşünmezsiniz; ancak bu bir “B Planı”nızın olmadığı anlamına gelmez.

Queen’s Üniversitesi Araştırmacıları, insan beyninin motor nöronlarının bir karar vermeden önce, birden fazla eylem hazırlayacağını keşfettiler. Ekip, bunu, gönüllülerden, hangisini seçmesi gerektiğini bilmeden, bir imleci iki hedeften birine yönlendirmesini isteyen deneyler yaparak, öğrendi. Deney konuları için bilinçli bir şekilde, ortada eşleştirmek kolay olsa da, bilim insanları bilinçsiz eylemler vasıtasıyla, onları düzeltmek için imleci eşitlemedi. Tabii ki, gönüllülerin hareketleri, pozisyonlar arasındaki ortalama değil, hedeflere ulaşmak için gereken hareket yollarının ortalamasıydı. (Buna da beyinleri her iki yoldan hazırlanıyordu zaten.)

*Alfred Pasieka/Science Photo Library via Getty Images

Bulgular, insan zihnini anlamaya yardımcı olmalıydı.  Araştırmacılar; beynin, çevreyi bir dizi potansiyel eylem olarak yorumladığını ve şimdiye kadar yerleşmiş olsa bile  diğer seçenekleri düşünüyor olduğunu ileri sürüyorlar.

Your brain always has a backup plan ile ilgili görsel sonucu

Bununla birlikte, bu da daha akıllı robotlar üretmeye yardımcı olabilir. Yapay zeka; her zaman birden fazla çözüm üretebileceklerini öğrenirse; daha çok insana benzeyen, daha çok doğaçlama yeteneğine sahip olabilecek.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close