İş ve Finans

AI Saniyede, 360.000 Saatlik İşi Tamamladı.

JP Morgan Chase & Co., Amerika’nın en büyük bankasıdır. 240 binin üzerinde çalışanıyla milyonlarca müşteriye hizmet veren Amerikan bankacılık sektörünün en büyük işverenlerinden biridir. Bu çalışanlardan bazıları avukat ve kredi yetkilileri olup, her yıl toplam 360,000 saat harcamakta ve ticari-kredi anlaşmalarını yorumlamak gibi oldukça sıradan görevlerle mücadele etmekteler. Şimdi, şirket, makine öğrenimini kullanarak, bu işe harcanan süreyi birkaç saniyeye indirmeyi başardı.

An AI Completed 360,000 Hours of Finance Work in Just Seconds ile ilgili görsel sonucu

Haziran ayında JP Morgan, Contract Intelligence’in kısaltması olan COIN adlı bir program uygulamaya başladı. COIN, bankanın kullandığı yeni bir özel bulut ağı tarafından desteklenen bir makine öğrenme sisteminde çalışıyor. COIN, dokümanları incelemek için gereken süreyi kısaltmanın yanı sıra, JP Morgan’ın kredi verme hatalarının sayısını azaltmasına yardımcı olmayı da başarmıştır. Program tasarımcılarına göre, her yıl, insan hatasından kaynaklı, 12.000 yeni toptan satış sözleşmesi yanlış yorumlanıyor.

 

COIN, dosyalama görevlerini otomatikleştirmek ve hem bankacılar hem de müşteriler için yeni araçlar yaratmak, bankanın işleyişinin ve otomasyonun, JP Morgan’ın 9,6 milyar dolarlık teknoloji bütçesinin giderek, büyüyen bir parçası. Nitekim, son iki yılda JP Morgan’ın tüketici bankacılığı sektöründeki teknoloji harcamaları, yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı. Banka, yıllık yatırımcı gününden önce bir sunumda “Teknoloji ve pazarlamaya büyük miktarda yatırım yaptık, güçlü geri dönüşler görüyoruz” dedi.

An AI Completed 360,000 Hours of Finance Work in Just Seconds ile ilgili görsel sonucu

Önümüzdeki yıllarda, yapay zekanın yeni bir otomasyon dönemini başlatması bekleniyor. Buna göre, otomatik sistemlerin artışı, finansal, nakliye, imalat, bilgi teknolojisi ve hatta kanun dahil olmak üzere birçok sektörde, iş yerinden olmayı getirecektir. Toplamda hemen hemen tüm işler, dünya mesleğinin yüzde 57’sinin otomatik sistemlerle değiştirilmesi riskiyle karşı karşıya kalacağını öngördü.
Bu, kısmen, teknolojiye ve daha ucuz bilgisayar sistemlerine erişimin artması nedeniyle gerçekleşecek gibi.

JP Morgan’ın COIN programı gösterildiğinde, otomasyon verimliliği artırabilir ve insan hatalarını tamamen ortadan kaldırabilir.

Ancak banka, işsizlik sorunu için farklı bir bakış açısına sahip. JP Morgan’ın Coğrafi Bilgi Sorumlusu Dana Deasy, “İnsanları daha değerli şeyler üzerinde çalışmaları için onları serbest bırakmak gerekir, bu yüzden firma için çok müthiş bir fırsat” dedi.
Durum ne olursa olsun, otomasyon gelecek yıllarda bir iş kesintisine neden olacaktır. Bazı yerlerde, JP Morgan gibi, zaten başladı. Hem özel hem de kamusal kurumlar, otomasyonun getireceği ekonomik geleceğe uyum sağlamaya hazır olmalı.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close