Tıp

Öldükten Sonra Beyin Aktivitesi Devam mı Ediyor?

Araştırma, organ bağışı gibi şeyler için büyük tıbbi ve etik etkilere sahip olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, vücut öldükten sonra, beyin  aktivitesi 10 dakikadan daha uzun süre devam edebilir.
Yoğun bakım ünitesinden Kanada’lı doktorlar, bir kişinin beyninin klinik olarak ölü ilan edildikten sonra bile çalışmaya devam ettiklerini gözlemlemiş durumda.

Doktorlar, hastalarının ölümlerini doğruladılar ancak ilgi çekici testler hastaların beyninin çalışmaya devam ettiğini ve derin uykudayken kaydedilen beyin dalgalarının aynısıyla karşılaştıklarını fark ettiler.
Bulguların yeni tıbbi ve etik sorunlara yol açabileceğini kaydeden bu araştırmadaki doktorlar, “hem kardiyak ritmi hem de arteryal kan basıncının (ABP) kesilmesini takiben, tek delta dalgası patlamaları sürdüğünü” gördüklerini bildirdi. Bulgular, Batı Ontario Üniversitesi’nden bir ekip tarafından  yayınlanan yeni bir raporda bildirildi.

*Geodezik Sensör Ağları tek delta dalga patlamalarını izler. Varlıkları beynin hala aktif olduğunu gösterir/Getty

Çalışılan dört kişiden yalnızca bir tanesi kalıcı kalp atışı durmadan çoğu hastada aktivite gösteren uzun süreli ve gizemli beyin faaliyetleri sergiledi. Fakat bütün beyinler, öldükten birkaç dakika sonra farklı davrandılar.

Doktorlar, faaliyetin amacının ne olabileceğini bilmiyorlar ve böyle küçük bir örnekten çok fazla sonuç çıkarmamaya dikkat ediyorlar. Ancak, tüm ekipmanın iyi çalıştığı göz önüne alındığında, faaliyetin bir hatanın sonucu olduğunu düşünmenin zor olduğunu yazıyorlar.
Araştırmacılar daha önce, neredeyse tüm beyin faaliyetlerinin ölüm sonrası yaklaşık bir dakika içinde büyük bir gizemli dalgalanma ile sonuçlandığını düşünüyorlardı. Ancak bu çalışmalar sıçanlara dayanılarak yapışmıştı ve araştırmalar insanlarda kıyaslanabilir bir etki bulamadı.
Yeni çalışmada “dört hastamızın herhangi birinde kardiyak arrest sonrasında 1 dakika içinde bir delta dalgası gözlemledik” diye yazıyorlar.
Vücut ve zihin ölümünden sonra ne olacağı bilim adamları için neredeyse tamamen gizemli.

Örneğin, geçen yıl yapılan iki başka çalışmada, insanların öldükten sonraki günlerde, genlerinin işleyişine devam ettiği ve hatta daha enerjik bir şekilde işlev gördüğü gösterildi.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close