Teknoloji

Wi-Fi’den Daha Güvenli: Li-Fi Devrimi

Yeni nesil kablosuz internet, geleneksel Wi-Fi sinyallerine göre daha hızlı ve daha ucuz veri iletmek için dönüştürülmüş LED ışık ampullerinden yararlanabilir.
Edinburgh Üniversitesi Profesörü Harald Haas, Li-Fi terimini üretti ve yeni teknolojinin araştırılmasında ön planda olduğunu belirtti. İngiltere’deki bilim adamları, görünür ışığın spektrumunu kullanıp, verileri ileten Wi-Fi’ye alternatif olan Li-Fi’yi ‘süper hızlı’ geniş banttan 250 kat daha hızlı-10 Gbit / s iletim hızlarını rapor ederek, yeni bir atılım gerçekleştirdi.

Daha önce bildirilen en hızlı hız, bu yılın başlarında Almanya’daki Fraunhofer Heinrich Hertz Enstitüsü tarafından elde edilen 3Gbit / s’ti. Çinli araştırmacılar bu ayın 150Mbp / s’lik bir bağlantı ürettiklerini iddia ettiler, ancak uzmanlar araştırmaya daha fazla kanıt gösteremediler.
Li-Fi terimi, teknolojinin görünür ışık iletişimi (VLC) olarak da bilinmesine rağmen, 2011’de TED konuşması sırasında Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Harald Haas tarafından icat edildi.
Birçok uzman, Li-Fi’nin geleneksel Wi-Fi’ye kıyasla düşük maliyet ve daha yüksek verimlilik sayesinde mobil internetin geleceğini temsil ettiğini iddia ediyor.

lifi ile ilgili görsel sonucu

Hem Wi-Fi hem de Li-Fi, elektromanyetik spektrumda veri iletip, Wi-Fi radyo dalgalarını kullanırken, Li-Fi görünür ışık da kullanır. Bu, görünür ışığın radyo spektrumundan çok daha fazla (aslında 10.000 kat fazla) olması ve çok daha fazla veri yoğunluğunu elde edebilmesi açısından belirgin bir avantajdır.
Li-Fi sinyalleri, ampullerin, insan gözü tarafından fark edilemeyecek kadar hızlı şekilde açılıp, kapatılarak çalışır. Bu son gelişme, paralel olarak birkaç satırlık veriyi akıtmak için küçük mikro LED’li ampuller kullanmaya dayanıyor.
Araştırma Oxford, Cambridge, Edinburgh, St Andrews ve Strathclyde üniversiteleri arasında ortak girişim olan Ultra Parallel Görülebilir Işık İletişimi Projesi tarafından bir araya getirildi ve Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Mevcut LED ampuller tek bir mikroçiple, Li-Fi sinyallerine iletilmek üzere dönüştürülebilir ve bu teknoloji, elektronik devrelerle etkileşim korkusu için radyo frekanslarının kullanılamadığı durumlarda da kullanılabilir.
Li-Fi ampulleri veri iletmek için açık tutulması gerekse de, ampuller insanlar tarafından görülebilecekleri ve hala işlevsel oldukları noktaya kadar soluklaştırılabilir. Bir geri çekilme, görünen ışık katı malzemelere nüfuz etmediğinden, veri alıcısının verici-ampulü görmesi gerektiği yönündedir.
Li-Fi üreticileri, bazı senaryolarda bu kalitenin aslında bir avantaj olabileceğini ve vericiden uzakta güvenli olmayan internet bağlantılarına erişemeyen hacker’larla Li-Fi’yi; Wi-Fi’den daha güvenli hale getirdiğini belirtti.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close