TeknolojiYazılım

WikiLeaks’in CIA İfşa’ları

Julian Assange, WikiLeaks’in CIA’nın tüm siber silahlarını çevrimiçi olarak yayınlayacağını söyledi.

Assange daha önce, CIA’in tüm Hacking kapasitesini herkesin kullanması için detaylı dosyaladığından, bunu yapmanın çok tehlikeli olacağını savundu. Dosyaları çevrimiçi olarak yanlış ellere geçmesinden korktuklarını söyledi.

Ancak, şirketin önceden düzenlenen belgeleri “Vault 7” adlı bir dizinde online olarak yayınlamayı planladığını açıkladı.

wıkıleaks assange ile ilgili görsel sonucuAssange, yayınlanmadan önce dosyalara teknoloji şirketlerine özel erişim sağlayarak, potansiyel bilgisayar korsanlarına karşı kendilerini korumak için yeterli zaman tanıyacağını; Apple ve Google gibi şirketler, savunmaların yerinde olduğunu iddia ederken, diğerleri silahların ayrıntıları ortaya çıkıncaya kadar bunu tam olarak yapamayacaklarını söylediler.
Assange, Londra’daki Ekvator Elçiliğinde yaptığı canlı bir yayın sırasında, savunma işlemleri yapıldıktan sonra, dosyaların kamuoyuna açıklanacağını söyledi.
Belgeler yayınlanır yayınlanmaz, siber silahlar işlevsiz hale getirilecek, aksi takdirde; (Eğer teknoloji şirketleri tarafından uygun şekilde nötralize edilememişse) herkesin kullanabileceği bir ortam sağlanacaktır.

Vault 7 dosyaları çevrimiçi ilk yayınlandığında WikiLeaks, insanların bu silahların kullanılabilir olup, olmadığına karar vermelerini bekleyeceklerini ve karar verilene kadar da herhangi bir tanımlayıcı bilgiyi reddettiğini söyledi.
WikiLeaks, açıklamalarla ilgili orijinal yazısında şunları belirtti: “Wikileaks, CIA programının teknik ve siyasi niteliği ve bu tür ‘silahların’ nasıl analiz edileceği konusunda fikir birliğine varılıncaya kadar, bu ifşayı dikkatli bir şekilde gözden geçirdi ve maddi olmayan CIA belgelerini yayınlarken ‘silahlı’ siber silahların dağıtımından kaçındı. ”
Bunun yerine, Vault 7 dosyaları yalnızca dosyaların adlarına, amaçlarına ve hedeflerine referans yaptı. Bu, telefonların ve bilgisayarların popüler üreticilerinin, saldırıya karşı savunmasız olabileceğini ve bu saldırıların çok çeşitli şekillerde kullanılabileceğini netleştirmek için yeterliydi.

Bay Assange, Vault 7 dosyalarının tekrar ortaya çıkacağını ve dosyalar toplamda, tüm belgelerin sadece yüzde 1’i olduğunu söylemişti.

 

 

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close