Akıllı SistemlerTeknoloji

Çift Filtreli Gözlük ile Tetrakromatik Görüntü

Wisconsin Üniversitesi Araştırmacılarından oluşan bir Ekip, tetrakromatik görme imkânı tanıyan gözlük geliştirdi.
İnsanlar, renk ayrımı yapabilmek için, gözün arkasında bulunan üç tip koni hücresine sahiptirler. Bazıları mavi, bazıları yeşil, bazıları kırmızıya tepki gösterir. Konikler, gelen ışığın dalga boyundaki farka cevap vererek, çalışırlar. Bu işlem, trikromatik olarak bilinir.

*Filtre esaslı koni bölme yönteminin şematik yapısı, iki farklı iletim filtresi içerir. Çizim (a), aynı mor renkte görünen ve iki farklı ekran (CRT ve LCD) kullanılarak deneysel olarak üretilen, örnek bir çift metamerin (i) ve (ii) spektrumlarını göstermektedir. Filtreler 1 ve 2’nin ölçülen iletim spektrumu (b) ‘de verilmiştir; (C), açısal tepkilerini gösteren filtrelerin geçiş bölgelerinden birinin büyütülmüş bir görünümünü göstermektedir. (D) ‘deki renk örnekleri, spektrum (iii)’ ün herhangi bir filtrenin bulunmadığı CIE D65 beyaz ışığı olduğu spektrumların (i-iii) algılanan renklerini temsil eder. D (i) ve d (ii) ‘deki örnekler aynı renktedir (diğer bir deyişle bunlar metamerdir) ve d (iii) saf beyazdır. (E) ve (f), filtreler 1 ve 2 yoluyla gözlemlendiği gibi, spektrumlara (i-iii) karşılık gelen renkleri göstermektedir; Spektrum (i) ve (ii)’de artık aynı renge eşlenmez. E (iii) ve f (iii) örnekleri renk çakışmasını sınırlandırmak için uygulanan beyaz dengeli, tasarım kısıtlamasının sonucu olan yaklaşık olarak aynı algılanan renklerdir. arXiv: 1703.04392 [cs.CV]
Bu çalışmayla, araştırmacılar, beynin; dördüncü bir koni hücresine sahipmiş gibi davranan, çift filtreli görüntü olan, Tetrakromatik Görüntü elde etmenin yolunu buldular.
Araştırmacılar, gözlükleri oluşturmak için, her göze, birer tane olmak üzere iki tür filtre modifiye ettiler. Filtreler, mavi ışık tayfının bazı kısımlarını çıkardı. Filtreler, bir çerçeveye takılıp, normal gözlük gibi kullanıldığında, kullanıcı normalde gizli metamerler olan renkleri görebildi. Bir bakıma, renk körlüğünün tam tersi bir durum ortaya çıktı. Orada daha fazla ışık bilgisi olmasına rağmen, mavi ve kırmızıyı aynı şekilde görebildiler. Renk körü olan gözlere, spektrum tanımlama ekleme işlemi, zaten orada olanı daha fazla görmek için olanak tanıyor.

*(A) Metamer üretim düzeneğinin şeması; (I) 50/50 ışın kırıcı, ve (ii) izleme düzlemidir. (B) Şemada (ii) pozisyonunda alınan fotoğraf. (C) Metamerlerin filtre 1 veya filtre 2’yi kullanarak ayırt edilebildiğini gösteren, sırasıyla, filtresiz, filtre 1 ve filtre 2 yoluyla monitörler tarafından üretilen mor metamerik bloklar. arXiv: 1703.04392 [cs.CV
Ekip, bu fikir ile, normalde üç temel renk olan koni tipinin, altı renge kadar çıkarabileceğini belirtiyor ve ilk önce, Yeşil renkle başlamak istiyorlar.

Bu gözlükler, günlük hayatta, sahte parayı ayırt etmek veya kamuflajlı bir kişiyi seçebilmek için kullanılabilir.

 

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close