BilimTarım ve GıdaTıp

Çiçek Gücü: İyon Pompası

Organik elektronik bileşenlerden yapılmış, bitkilerde çalışabilen bir ilaç dağıtım iyon pompası geliştirildi. Linköping Üniversitesi Organik Elektronik Laboratuvarı‘ndan ve Umeå Bitki Bilim Merkezi’nden araştırmacılar, böyle bir iyon pompasını, küçük çiçekli bir bitki olan, Arabidopsis thaliana’nın kök büyümesini kontrol etmek için kullandılar.
Araştırmacılar, 2015 yılının ilkbaharında, doğal olarak oluşan bir ağrı giderici maddenin, doğru dozda, tam olarak ihtiyaç duyulduğu yerde pompalanabilmesi için, bir mikrofabrik iyon pompasını sundular. Bu, kronik ağrı gibi durumların etkin tedavisine yönelik ilk adımdı. Aynı yılın sonbaharında, araştırmacılar, güllerin suda çözünen bir iletken polimeri absorbe ettiklerini gösteren sonuçları sunarak, gül dalında tam olarak çalışan bir transistör oluşturmalarını sağladılar. “Çiçek Gücü” terimi birdenbire yeni bir anlam kazandı.

Yardımcı Profesör David Poxson, Organik Elektronikler Laboratuvarı, Grubun Baş Kimyageri Yardımcı Doçent Roger Gabrielsson ile birlikte “oksin hormonu” gibi güçlü bitki sinyal bileşikleri taşımak ve sunmak için yeni iyon pompa malzemeleri geliştirdi.

*İyon Pompası ve Elektronik Güller Projesi / David Poxson, Linköping Üniversitesi Organik Elektronikler Laboratuvarı / Thor Balkhed

Dr. Poxson daha sonra Umeå Bitki Bilim Merkezi’ndeki biyologlarla, Arabidopsis thaliana’nın köklerine yüksek oranda çözümlenmiş oksin iletimini araştırmak için bir çalışma yaptı.

*İyon pompası, kök sistemi kullanımda gösterilmektedir. Thor Balkhed

Dr. Poxson ve Yazar Dr. Michal Karady, oksin varlığında floresan yoğunluğunu değiştiren, floresan raportör proteinleri yardımıyla iç oksin tepkisini izledi. İç oksin tepkisinin ve hatta köklerin büyüme hızının, oksinin iyon pompası iletimi ile kontrol edilebileceğini gözlemlediler.
Markus Grebe “Çoklu disiplin çabalarımızla, bitki araştırması için çığır açan bir adım attık. Pompa, sadece oksin’e değil, aynı zamanda çeşitli hormonları bitkilere elektronik olarak kontrollü bir şekilde uygulayabilmemize de izin verecektir. Bu da hormonların doku ve hücre çözünürlüğünde bitki büyümesi ve gelişimi üzerindeki etkisi anlamına gelir.”
Daniel Simon, “Yeni DendrolyteTM malzemeleri, örneğin bitki hormonları veya bazı farmasötik maddeler gibi daha büyük aromatik bileşimlerin verilmesi, çeşitli alanlarda gelecekteki iyon pompası yeteneklerinin de yolunu açıyor”
Sonuçlar, şimdi Amerika’nın Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nın (PNAS) prestijli bilimsel dergilerinde yayınlandı.
Organik Elektronikler Laboratuvarı Başkanı Profesör Magnus Berggren, “Bu önemli bir gelişmedir: İyon pompasını bitkilerde kullanabileceğimizi şimdi biliyoruz, aynı zamanda fizyolojisini ve büyümesini de düzenleyebiliyoruz “

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close