TeknolojiTıp

Hayvan Testleri Yerine Organ Çipleri

FDA, ürün testinin daha güvenli, daha doğru ve hayvan dostu olmasını sağlayacak bir ortaklık için anlaşma imzaladı.
Emulate Inc, farklı vücut organlarını taklit eden AA pil boyutunda şeffaf çipler geliştirmiştir. Bu çiplerin, başlangıçta, ilaçların vücudun bazı organlarını nasıl etkilediğini öğrenmeleri için araştırmacılara yardımcı olması bekleniyordu. Ancak, daha sonra, Food and Drug Administration (FDA), bu çiplerin; kozmetik, diyet takviyeleri ve belirli gıdalar gibi farklı ürünlerin güvenliğini belirlemek için de kullanılabileceğini söylüyor.
Organ çipleri üzerindeki çalışmalar, 2012’de Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) gibi diğer kurumlarla işbirliği içinde başlatıldı. FDA, projenin bir parçası olarak kaydolduğuna göre, böylelikle hayvanlar üzerinde yapılan ürün testlerinde de sona gelinmiş olabilir.

Chips - Technology
Her bir organ çipi, incelenen organın binlerce canlı insan hücresi ve dokusu ile kaplanmış, küçük kanallarla doldurulmuş, esnek bir polimer malzemeden yapılır ve temsil ettiği organın yaşadığı doğal güçleri yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir karaciğer çipi karaciğerdeki kan üreme sürecini ve bir akciğer çipi de nefes alma sürecini taklit edebilir.
Kullanılacak ilk çip bir karaciğer çipidir ve onu muhtemelen böbrek, akciğer ve bağırsak çipi takip edecektir.

Çipi, insan vücudundaki ortamın yeniden oluşturulduğu bir aracıya yerleştirerek, “organ” ın yanıt verme şekli incelenebilir. Şirket, kimyasal bileşiklerin tüm organ sistemlerini nasıl etkilediğini belirlemek için, birden fazla organ çipi kullanmanın mümkün olabileceğini söylüyor.
Nihai olarak, amaç, gıdalar, diyet takviyeleri ve kozmetikteki potansiyel tehlikelere maruz kaldığında bir organın nasıl tepki vereceğini öngörmek veya tahmin etmektir.
Bundan elde edilen bilgiler daha sonra, ürünlerin bir kişinin sağlığına olan risklerini değerlendirmek için kullanılabilir.

Revolutionary Organs-On-Chips Technology Can Potentially Make Animal Testing Obsolete ile ilgili görsel sonucu

Hayvan testlerinden türetilebilenlerden daha ideal olacaktır, çünkü araştırmacılar, hayvanlar üzerinde güvenle test edilen ürünlerin, insanlar için de güvenli olacağından emin değiller.
Bu program, işbirliği başarıyla tamamlanırsa, gelecekte hayvan testi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close