BilgisayarBilimTeknolojiYeşil Enerji

Atık Isıyı Termal Diyot’la Değerlendirmek

Buluşlarından beri, bilgisayarlarla ilgili en büyük problem; aşırı ısınmasına veya kapanmasına neden olmamak için onları serin tutmanın yollarını aramak olmuştur.
Lincoln Nebraska Üniversitesi’nden iki mühendis, ısı ile mücadele etmek yerine, onu ultra-yüksek sıcaklıklarda hesaplamaya izin verecek, alternatif bir enerji kaynağı olarak değerlendirdi.
Nano-termal-mekanik bir cihazın (termal diyot) geliştirildiğini söyleyen, Araştırma Grubu Mekanik ve Malzeme Mühendisliği Profesörü Sidy Ndao: “Düşünürseniz, elektrikle her ne yaparsanız, aynı zamanda ısı ile  de yapmanız gerekir, çünkü birçok yönden birbirine benzerdir. Prensip olarak, ikisi de enerji taşıyıcısıdır. Eğer ısıyı kontrol edebildiyseniz, hesaplama yapmak ve aşırı ısınma problemini önlemek için bunu da kullanabilirsiniz.” diyor.

*Nebraska Lincoln Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Sidy Ndao ve Mahmoud Elzouka, bu termal diyotu geliştirerek, bilgisayarların ısıyı alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılmasına izin verebilir. (Karl Vogel, Nebraska Üniversitesi)

Mekanik ve Malzeme Mühendisliği Lisansüstü Öğrencisi Mahmoud Elzouka ile birlikte yazdığı Ndao Bilimsel Raporların Mart sayısında “Yüksek Sıcaklık Yakın Alan NanoTermo Mekanik Rektifikasyonu”  başlığıyla yayınlandı. İçinde, cihazlarını 630 Fahrenheit’a yaklaşan sıcaklıklarda çalıştıklarını belgelemişlerdir.
Ndao, cihazın sonunda (birçok sektöre önemli etkileri olabilecek) 1.300 Fahrenheit kadar aşırı ısınabileceğini tahmin ettiğini söyledi.
Ndao, “Temelde bir termal bilgisayar üretiyoruz. Uzay araştırmasında, yeryüzünün çekirdeğini keşfetmek, petrol sondajı yapmak ve birçok uygulama için kullanılabilir, hesaplamaları yapmamız mümkün olmadığı yerlerde, gerçek zamanlı olarak verileri işleyebilmemize izin verebilir. ”

Ndao, uzun süredir göz ardı edilen bir enerji kaynağından yararlanarak, termal diyottan boşa harcanan enerjiyi sınırlamaya da yardımcı olabileceğini söyledi.
Ndao, “ABD’de tüketilmek üzere, üretilen enerjinin yaklaşık yüzde 60’ı boşa gidiyor.  Eğer bu ısı kaynağından yararlanıp, cihazlarda enerji için kullanırsanız, atık ve enerji maliyetini de azaltabilirsiniz.
Bir sonraki adım, cihazı daha verimli hale getirmek ve en yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek bir fiziksel  bir bilgisayar yapmak oldu.”
Araştırmacılar, patent başvurusunda bulundukları halde; performansını iyileştirmek için, daha yapılacak çalışmaların olduğunu söyledi.
Elzouka, “Yüksek verimlilik elde edebiliyoruz, hesaplamalar yapabildiğimizi ve deneysel olarak bir mantık sistemi çalıştırabildiğimizi gösterebildiğimizde, konsept kanıtına da sahip olabiliriz. Gelecek hakkında tek düşünebildiğimiz zamandır.
Dünyanın ilk termal bilgisayarını yaratmak istiyoruz. Umarım bir gün, uzayın gizemini çözmek, kendi gezegenimizin derin jeolojik alanını keşfetmek ve daha verimli enerji kullanımı için, atık sıcaklık kullanılacaktır.”

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close