DergiTıp

Yapay Rahim

Araştırmacılar, gebelik sürecini içi tüpler ve sıvılarla dolu plastik bir torbanın içinde gerçekleştirdi. Böylelikle araştırmacılar, yapay rahimde prematüre’nin (kuzunun) gelişebildiğini ve korunabildiğini ispatlamış oldular.
25 haftada veya daha önce doğan bebeklerin hayatta kalma oranları oldukça düşüktür.
Çalışmanın kıdemli araştırmacısı ve CHOP Fetal Cerrah Alan Flake “Sadece birkaç hafta büyümeyi ve organ olgunlaşmasını desteklemek için rahim içi bir sistem geliştirirsek, çok erken doğan prematüre bebeklerin yaşam oranlarını önemli ölçüde artırabiliriz.”
Araştırmacılar, 105 ila 120 günlük sekiz kuzu aldılar (insanlarda 23 ila 24 hafta arasındaki fizyolojik eşdeğer) ve bunları yapay rahmin içine yerleştirdiler.
Steril bir torba olan rahim, rahimde amniyotik sıvı gibi davranan bir elektrolit çözeltisi ile doludur. Kuzunun kendi kalbi, kanı göbek bağı yoluyla torbanın dışındaki bir gaz değiştirme makinesine pompalar.

*Yapay Rahim Diyagramı

Yapay Rahimde sadece dört hafta sonra kuzuların beyinleri ve akciğerleri olgunlaştı.
Flake, NPR’deki Rob Stein’e “Rahim modelimizde rahimdeki koşulları değiştirmede son derece başarılıydık. Normal büyüme yaşıyorlardı, normal akciğer matürasyonuna (olgunlaşmasına) sahiplerdi, beyin normal durumda, ölçebildiğimiz her yönden normal bir gelişme kaydettiler.”
Bu çalışma inanılmaz umut verici görünüyorsa da, henüz insan bebekleri üzerinde nasıl sonuçlanacağı bilinmemekte.

Kuzu göbek bağı, insan göbek bağı gibi çalışmayabilir. Yine de, eğer her şey yolunda giderse, araştırmacılar, cihazı erken doğanlarda üç ila beş yıl içinde test etmeyi umuyorlar.

 

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close