Tıp

Rejeneratif Diş Dolguları

Araştırmacılar tarafından geliştirilen, dişlerin kendilerini iyileştirmesine izin veren rejeneratif diş dolguları, potansiyel olarak kök kanallarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Nottingham Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi‘nden bilim adamları tarafından geliştirilen tedavi, uzmanlar tarafından “diş tedavileri için yeni bir paradigma” olarak tanımlandı ve Royal Society of Chemistry’den bir ödül kazandı.

Diş dolgusu, dentinin büyümesini teşvik etmek için kök hücrelerin uyarılmasını ve dişin çoğunluğunu oluşturan kemikli materyali işler; bu da hastaların diş hastalıklarıyla hasar gören dişleri etkin bir şekilde yeniden kazanmalarını sağlar.
Bu, mevcut yöntemlerden çukur açılması ve oraya dolgu yapılmasını içeren boşlukların tedavisi için önemli bir adımdır.

Nottingham Üniversitesi Marie Curie Araştırma Görevlisi Adam Celiz, “Mevcut diş dolguları, hücreler için toksiktir. Bu nedenle diş içindeki doku ile uyuşmaz. Diş pulpa hastalığı ve hasar vakalarında, enfekte olmuş dokuları çıkarmak için bir kök kanalı gerçekleştirilir.

Diş dolgularına benzer şekilde kullanılabilen sentetik biyomalzemeler tasarladık. Ancak pulp dokusunun ve çevresindeki dentinin onarımı ve yenilenmesi, yerli kök hücre popülasyonunu uyarmak için pulp dokusuyla doğrudan temas halinde bulunabilirler.”

Bilim insanları, geleneksel dolgulara alternatif olarak, hastalara uygun hale getirmek için endüstri ortaklarıyla birlikte bu tekniği geliştirmeyi umuyorlar.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close