BilimTeknoloji

Yapay Ses Telleri

Bilim adamları, biyomühendislik dokunun gelecekte hastalara seslerini geri verebileceğini söylüyor.
Wisconsin-Madison Üniversitesi‘nde bilim adamlarından oluşan bir ekip, en az doğal doku kadar, biyomühendisliğe sahip, sesli ve titreşimli vokal kord dokusu oluşturdu.
Science Translational Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, laboratuvarda yetiştirilen doku,  ses telleri zarar görmüş hastaların veya kanser cerrahisi ya da yaralanmalara maruz kalmış hastaların seslerini geri getirmek için kullanılabilir.
Üniversitede Konuşma Dili Patologu ve Araştırmanın Baş Yazarı Dr. Nathan Welham Huffington Post‘a “Dokunun ne kadar iyi performans gösterdiğine şaşırdım. En iyisini umduğumuz için daima araştırmaya çalışıyoruz, ancak fonksiyonun doğal ses işlevi kadar zarif ve karşılaştırılabilir olmasını kesinlikle beklemiyordum.”
Araştırmacılar insan vokal kord dokusunu oluşturan hücreleri toplayıp, bu hücreleri 3D kolajen iskelet yapısına yerleştirmeden önce saflaştırıp büyüttüler.
İki hafta içinde hücreler yapı üzerinde büyümeye devam etti. Sağlıklı vokal kord dokusunun viskozite ve elastikiyetini alarak insan ses telleri şekli oluşturdular.
Araştırmacılar, daha önce ölmüş olan köpeklerden çıkarılan larenkse (akciğerlere hava yolu oluşturan kas kutusu) nakledilerek, laboratuvarda yetiştirilen dokunun işlevselliğini test ettiler. Welham, köpeklerin ses kutuları insan larenks’iyle aynı boyutta ve titreşimle aynı şekilde, olduğunu söylüyor.

Vokal kord dokusu, gırtlak içine implante edildikten sonra yapay bir nefes borusuna bağlandı ve sesi tekrar yaratmak için sıcak hava üfürüldü.
Araştırmacılar, laboratuvarda üretilen dokunun titreştiğini ve üretildiğini, canlı bir vücuttaki doğal dokuya benzer buldular. Araştırmacılar ayrıca dokuyu insan bağışıklık sistemlerine sahip olacak şekilde modifiye edilmiş laboratuvar farelerine naklettiler ve bağışıklık sistemlerinin laboratuvarda yetiştirilen dokuyu kabul ettiğini fark ettiler.
Üniversitede Malzeme Uzmanı ve Biyolojik Sistemler Mühendisi Dr. Sundaram Gunasekaran “Bu, biyomühendisli dokuların doğal dokulara benzediğinin kanıtı” dedi.
Araştırmacılara göre yaklaşık 20 milyon Amerikalı ses bozukluğuna sahip ve çoğu vokal kord dokusundan zarar görmüş.

Welham, ağız, boğaz ve hatta beyin gibi birçok faktörün seslendirme özelliklerini etkileyeceğini de belirtti. Bununla birlikte, nakledilen doku, bozuklukları olan kişilere seslerinin daha iyi kontrolünü sağlayacaktır.
Sonraki adım, biyolojik olarak hazırlanmış dokuyu canlı hayvanların ses tellerine yerleştirmek ve daha sonra klinik araştırmalarda insanlar için aynı şeyi yapmaktır

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close