OtomotivRobotikTeknoloji

Uçan Arabalar Monako “SuperCar” Gösterisinde Beğeniye Sunuldu

Bilim-kurgu gibi görünen uçan araba hayali, 2018 de  gerçeğe dönüşüyor. Uçan araba kullanım derslerine başlamanın tam zamanı.

Uçan araba projesi bilim-kurgu gibi görünebilir ama perşembe günü yapılan etkinlikte pilot gösterim yapıldı. Fransız Riviera’sında iki prototip Monako “Supercar” gösterisinde çalıştırıldı.

Hollanda ve Slovakya firmaları lüks otomobil firmalarının ilgi odağı olan  pazar günkü Top Marques Etkinliğinde tasarımlarını dünya promiyerinde tek küçük prens olarak ifade ettiler.

Bratislava kaynaklı Aeromobil, 2 yıl önce yapılan prototip ile kaza geçirmişti. Buna rağmen üretici firmanın adını taşıyan “yeni nesil” uçan araba ile geri dönmeyi başardı.

Ön Siparişler Yolda

Slovak firmanın sözcüsü Stefan Vadocz “2020 yılında üretimine geçecekleri  araç için onay (düzenleyici) sürecinin tamamlandığını, şimdiden ön sipariş almaya başladıklarını” açıkladı.

Aeromobil özel lüks ürünlere ayrılmış “Top Marques” Etkinliğinde ilk kez sergilendi. (20.04.2017-Monako)

Tasarımcılar “tüm hava şartlarında uçabilen gezegendeki en güvenli uçan makinelerden biri” olarak ifade ettiler.

Aeromobil ve Pal-V Liberty araçlarını  kullanmak isteyenler hem bir ehliyete hem de bir pilot yeterliliğine ihtiyaç duyacaklar.

Slovak şiket uçan arabaları 2020’de satışa sunmayı planlıyor.

Aeromobil aracı, 6 metre uzunluğunda aynı zamanda 9 metreye kadar uzayabilen aralıklıklara sahip. Dört tekerlekli bir araba iken kendisini bir düzlem haline dönüştürmek için kanatlarını açabilen bir uçak oluyor. Ve uçak saatte 260 km hızla (750 km’ye kadar hızlanabilen) iki yolcu taşıyor.

Aeromobil’in içinden bir kare.

Fiyatı ise seçtiğiniz seçeneklere bağlı olarak 1.2 ila 1.5 Milyon Euro kadar. Hollanda’nın güneyinde Breda yakınlarında kurulmuş olan Pal-V Liberty Şirketi, Robert Dingemanse’ın buluşu olan geleceğe dönük aracı üretiyor.

Robert Dingemanse Hollandalı araba-uçak tasarımının 4 metre uzunluğunda ve daha kompakt bir yapıda olduğunu söyledi. Ve resmi izinler sağlandığında tahminen önümüzdeki yıl satışa sunulacak diye ekledi. Ayrıca halihazırda 299,000 – 499,000 Euro arasında maliyete sahip araçlar için sipariş aldıklarını da iletti.

Hollandalı uçan araba aslında 3 tekerlekli ve geri çekilebilir bir jiroskoptur. İki kişiyi taşıyabilir ve saatte 160 km hız yapabilir. (400-500 km ye çıkabilir.)

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close