RobotikTeknolojiTıp

Robotik Beyin Cerrahı ile 50 Kat Daha Hızlı Ameliyat

Araştırmacılar, ameliyata yardımcı olacak robotların, karmaşık beyin ameliyatlarını yapabilecek yetenekte olduğuna inanıyorlar. Robot, kafatası kesilme süresini iki saatten iki buçuk dakikaya indirerek, ameliyat süresini azaltabilir.

Beyin cerrahisi hassas bir iştir. Dünyanın en yetenekli cerrahları bile, yaptığı küçük bir hatada ölüme sebebiyet verebilir.

Utah Üniversitesi‘nden araştırmacılar, bu hataların ortaya çıkma olasılığını azaltmak istiyorlar. Ekibin geliştirdiği bir robot, karmaşık bir prosedürü tamamlamak için gereken süreyi 50 kat azaltabiliyor. CNN‘ye göre robot, kafatasına girmek için gereken süreyi iki saatten iki buçuk dakikaya indiriyor.

Araştırma, Neurosurgical Focus Dergisi’nde yayınlandı. Robot CT taramalarından toplanan verilerle kafatasının hassas bölgelerine yönlendirilir ve robota komut girilir. CT taramaları, programın önlemesi gereken sinirlerin veya damarların yerlerini gösteriyor.

Ekibin Sinir Cerrahı William Couldwell CNN’e verdiği demeçte, “Hastanın CT kriterlerini kullanarak kemiği güvenle delinecek şekilde programlayabiliriz” dedi.

Böyle bir makinenin barındırdığı hayat kurtarıcı özelliklerin yanı sıra, uzun vadede potansiyel olarak tasarruf da sağlayabilir. Daha kısa ameliyat süresi, ameliyat başına daha düşük maliyetler de sağlayacaktır. Ayrıca, bir hastanın anestezi altında kalma zamanını düşürmenin ek bir yararı da var, bu da komplikasyon riskini de azaltabilir.

Robotik ve otomasyon, doktorların ameliyat yapma biçimini yavaş yavaş değiştiriyor. Bazı hastalar başlangıçta, kendilerini makinelere teslim etmekte tereddüt edebilirler, ancak robot cerrahlar , ameliyatları  insanın başarması imkansız hassasiyetle gerçekleştirebilir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close