Akıllı SistemlerTıp

Microsoft’un Geliştirdiği “Emma Teknolojik Saat” ile Parkinson Hastaları Yeniden Yazı Yazabilecek

Parkinson hastaları,   yazım ve çizim gibi davranışları gerçekleştiremiyorlar. Hastalığın halen tedavisi yok.

Ama “Microsoft Build Konferansı”nda, Microsoft şirketi  Araştırmacısı  Haiyan Zhang tarafından “Emma Teknolojik Saat teknolojisinin Parkinson hastalarına yardım etmek için hazırlanmış  giyilebilir bir teknoloji olduğu açıklandı.

Saate parkinson hastası olan Emma Lawton’ın adı verildi. Bu konuda The Big Life Fix’in Microsoft ve Zhang sponsorluğunda BBC’de bir belgesel yayınlandı.

Emma Lawton ismi verilen saat teknolojisi,  yayınlanan teknolojinin insan hayatını nasıl değiştirebileceğine ilişkin bir belgesel serisi ile de bağlantılıydı.

Emma Teknolojik Saati ile Haiyan Zhang ve Emma Lawton

Giyilebilir Teknoloji Hayatı Kolaylaştırıyor

Zhang Microsoft’un Blog sayfasına yaptığı açıklamada “Her şey Emma’nın deneyimlerini dinlemeyle ilgili. Çünkü bu Onu psikolojik ve sezgisel olarak anlayabilmenin tek yolu.”

“Elini titreterek izleyebileceğini söyledi fakat artık titreme hissetmediğini söyledi. Çünkü [aygıttan gelen titreşimler ile] titreme hissi fiziksel olarak yerine geldi.” dedi.

Zhang’ın bulduğu teknolojik çözümde, Emma Teknolojik Saati akıllı telefonlar gibi titreşim motorlarıyla doludur. Cihaz hastanın beynindeki ekstremiteleri kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Emma’nın yazdığı yazıların karşılaştırması. (Emma Teknolojik Saati olmadan ve Emma Teknolojik Saati ile)

Cihazın gürlemesi Lawton’un beynini kendisiyle savaşmaktan alıkoyuyor. Beynin yarısı hastanın elini kaldırmaya çalışırken diğer yarısı hastanın elini durdurmaya çalışıyordu.

Cihaz çalıştı, ve Lawton cihazın üzerine kendi adını yazabildi. Zhang, cihaz hakkında nörologlar ile iletişime geçmiş  durumda.

Parkinson hastalığının tedavisi olmadığı halde Emma Teknolojik Saati ve benzeri cihazlar umut vadediyor. Hastalığa yakalananlar hayatı kolaylaştırma potansiyeline de  sahip.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close