Akıllı SistemlerKültür-Sanat

Drone’lar İle Sinema Çekmek Mümkün Olacak

Filmlerde yer alan havadan atışlar için Drone’lar kullanılıyor. Drone’lar kullanılacağı zaman uçakta çalışan bir kişi ve kamerayı uzaktan kumanda eden bir kişi daha bulunuyor.

MIT ve ETH Zürih tarafından yapılan yeni bir araştırma  kısa zaman sonra Drone’ların özerk bir aktörle birlikte izlenmesini mümkün kılacak. Böylece Aktörlerin yüzlerini her zaman “doğru” çerçevede tutmak engeller den kaçınarak mümkün olabiliyor.

 

Operatörler deneysel yeni sistemi kullanacak. Böylece Drone’un kimi izleyeceği bir bilgisayar ara birimi ile gerçekleştirecek.

Ekranın ne kadarında yüz veya bedenin, nerede olmasını ve kameraya nasıl yönlendirilmeleri gerektiği ayarlanabilecek. (Seçenekler arasında düz, profil, her iki taraftan da dörtte üçü veya omzunun üzerinde olması gibi.)

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Drone harekete geçtiğinde, bilgisayar kablosuz olarak, aktörle birlikte uçmasına izin veren kontrol sinyallerini gönderir. Aynı zamanda atış parametrelerini muhafaza etmek için uçuşunu da ayarlar.

Sinematografi Drone’ları

Bu da eğer aktör Drone’na arkasını dönerse aktörün yüzünü görüntülemek için otomatik olarak aktörün önünde uçar. Ya da eğer aktör yürüyüşünü hızlandırırsa Drone da aynı şekilde hızlanarak kamera mesafesini korur.

Ek olarak uçaklar küçük aktör gruplarını takip ediyor, grubun içindeki aktörleri belirli bir şekilde çerçeveye almayı sağlamak için çalışıyor. Kullanıcı, ana aktör olarak bu aktörlerden birini baş aktör seçebilecek.

Diğer aktörlerin kamera görüşlerini engellemelerini önlemek için Drone’un hareket etmesini sağlayabilecek. Sistem, aktörün yörüngesini yaklaşık saniyede 50 kez tahmin edebilen algoritmaları kullanıyor.

Böylece hava taşıtının eylemden bir adım önde kalmasına izin veriyor. Ayrıca, yerleşik sensörlerin durağan bir engele ilerlediğini tespit ederse, kendi uçuş yolunu düzeltebiliyor. Örneğin; bir hareketli engel (örneğin bir aktör) onunla bir çarpışma rotasında bulunursa.

MIT de Profesör Daniela Rus liderliğindeki bir ekip, 22 Mayısta Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda araştırma hakkında bir sunum da yaptı.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close