Tıp

“Akıllı Genler” Zekanın % 20’sini Oluşturuyor

Bilim adamları Pazartesi günü, insan zekasıyla bağlantılı 52 genin keşfedildiğini açıkladılar.
Bulgular aynı zamanda zeka ve otizm arasında şaşırtıcı bir bağ oluşturdu.
Araştırmacılar Nature Genetics Dergisi’nde yer alan yazıya göre,  incelenen onbinlerce kişinin genlerinde; “akıllı genler” % 20’lik payı oluşturuyor.

Amsterdam’da Nöro-Hekimlik ve Bilişsel Araştırmalar Merkezi araştırmacısı ve araştırmanın mimarı Danielle Posthuma, “İlk kez, IQ’da önemli miktarda genetik etki tespit ettik. Bulgularımız, zekanın biyolojik temelleri hakkında fikir vermektedir” dedi.

Yeni keşfedilen gen varyantlarının çoğu yüksek IQ ile bağlantılı olarak, beyindeki hücre gelişiminin düzenlenmesinde, özellikle sinirlerin farklılaşması ve sinaps adı verilen sinirsel bilgi kapılarının oluşumunda rol oynar.

30 bilim insanından oluşan uluslararası bir ekip,  13 araştırmada Avrupa kökenli 78.000 kişinin ayrıntılı IQ testlerine dayanan genetik profilleri ve zeka değerlendirmelerini taradı.
İnsan genomu, yapı bloğu moleküllerinin üç milyondan fazla birleşimden oluşan yaklaşık 25.000 gene sahiptir.

Yüksek IQ ile bağlantılı genetik varyasyonların birçoğu diğer özelliklerle de ilişkilidir: Okulda geçen yıllar, bebeklik dönemindeki kafa büyüklüğü gibi..

Posthuma’nın dikkatini çeken en güçlü ve şaşırtıcı bağlantılardan birini de, araştırmacı  röportajında şöyle bildiriyor:

“Yüksek IQ ile ilişkili gen varyasyonları, otistik spektrum bozukluğunun yüksek riski ile de ilişkilendirildi. Özellikle SHANK3 isimli gen, bunu ispatlamak için iyi bir adaydır”
Tersine, bazı yüksek IQ genlerinin bulunmaması, şizofreniden veya obeziteden muzdarip insanlarda daha yaygındır.

DNA
*DNA’nın çift sarmal yapısının tasvir edilmesi. Dört kodlama birimi (A, T, C, G) pembe, turuncu, mor ve sarı renklerle kodlanmıştır. NHGRI

Genetik IQ Testi

Araştırmacılar, zeka ve genetik profil arasındaki karışıklığın devam edip etmediğini görmek için, 52 gen varyantına karşı, her biri biraz farklı IQ testleri kullanmış olan 13 veri tabanını ayrı ayrı kontrol ettiler.

Ayrıca, çalışmalarının bir parçası olmayan çok büyük bir veritabanını  da taradılar. Bir kez daha bağlantı, beklendiği gibi olsa da, IQ ile arasında küçük bir yüzdeliği örtüştü.

smart genes and intelligent, ile ilgili görsel sonucu

Posthuma, bilim insanlarının hepsini bulmak için milyonlarca genom taraması yapması gerekeceğini ve bunun için ham veri ve bilgi işlem gücüne hala ulaşılamayacağını belirtti.
Posthuma “Zekâ için binlerce gen var. En önemli 52 tanesini tespit ettik, ancak daha fazlası olacak.”

Uzmanlar, genlerin muhtemelen ölçülen zekanın, yaklaşık yarısını oluşturduğunu kabul ediyorlar. Fakat bilim insanları, zekaya katkıda bulunan tüm genetik tuhaflıkları haritaya dökseler bile, bu IQ’yu tahmin etmek için yeterli olmayabilir.

Posthuma “Tüm bu genetik etkileri izole ediyoruz. Belki de daha akıllı yapan belirli bir genetik varyant kalıbıdır. Büyük genetik mirasa sahip biri, öğrenmeye çaba sarf etmemeyi seçerse, bu kesinlikle başarı şanslarını azaltacaktır.”

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close