BilgisayarTıp

Geliştirilen Cihaz İle Felç Hastaları Yeniden Hareket Edebilecek

Bilim insanları, felçli uzuvları taşımak için beynin hasar görmemiş tarafını yeniden eğitmenin mümkün olduğunu kanıtladıktan sonra, engelli olarak  görülen  on binlerce felç hastasına umut olabilir.

İngiltere’de her yıl yaklaşık 100.000 kişi bir felç geçirmekte ve 60.000 kazazedenin üçte ikisine hastanede sakat kalacağı bildirilmektedir. Çoğu kişiye rehabilitasyon uygulanmasına rağmen, çoğu kez beyindeki hasar çok geniş olabiliyor.

Fakat şimdi ABD’li bilim adamları, zarar görmüş parçanın görevlerini üstlenmek için beynin hasar görmemiş tarafını yeniden eğiten bir cihaz icat ettiler.

Prof Eric Leuthardt “Yaralanmamış yarı küreyi kullanan bir beyin-bilgisayar arayüzünün kronik felç hastalarında anlamlı iyileşme sağlayabileceğini gösterdik.” dedi.

 

Genel olarak Sol hemisfer vücudun sağ tarafını kontrol eder ve tam tersi ama on yıl kadar önce Prof Leuthardt ve Dr David Bundy, uzuvun aynı tarafındaki beynin küçük bir alanının ilk ‘hareket’ sinyalini gönderdiğini keşfetti.

İlk sinyali kullanıp güçlendire bildikleri takdirde felçli bir uzuvda hareketi kontrol etmek için kullanabileceklerini keşfettiler.

İnme ile ilgili görsel sonucu
Cihaz, beynin yaralanmamış kısmında (yeşil) elektrik sinyalleri algılar ve felç edilmiş elin üzerine monte edilen bir plastik parantezi açar ve kapatır (yeşil). Böylece, yaralı bölgeler tarafından daha önce gerçekleştirilen işlevlerin üstesinden gelmek için yaralanmamış beyin bölgelerinin eğitimine yardımcı olur (kırmızı).

Yeni cihaz, beyindeki sinyali alıp kol üzerinde hareketli bir parantez gönderen elektrot içeren bir kapaktan oluşuyor. Cihaz, kullanıcının felç edilmiş elini açma veya kapatma niyetini tespit ediyor ve buna göre hareket ediyor.

Zaman içinde, beyin sinyali eldeki hareketlerle ilişkilendirmeye başlar ve süreç yeni bağlantıları oluşturur. Böylece süreç parantez olmadan gerçekleşebilir.

Deneme Süreci

Ekip,altı ay önce felce uğramış 10 hasta seçti. Hastalar cihazı 12 hafta süreyle günde iki saat kullanmak üzere davet edildi. Çalışmanın sonunda nesneleri kavrama becerileri çok daha iyi ve 57 puanlık ölçek ile hastaların hareket puanları ortalama 6.2 puan arttı.

Prof Leuthardt “Altı puanlık bir artış, yaşam kalitesinde anlamlı bir iyileşmeyi temsil eder. Bazı insanlar için, bu kendi başlarına pantolon giyebilmek ve giyememek arasındaki farkı temsil ediyor.” diye ekledi.

Bu çalışma journal Stroke’da yayınlandı.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close