Tıp

Merkezi Sinir Sistemi Tedavisinde Yeni Dönem: Hücre Terapisi

Hücre terapisi merkezi sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir stratejidir. Ayrıca bazı başarılı tedavi edici (terepatik) yaklaşımlar zaten klinik kullanıma aktarılmıştır.

Çeşitli kaynaklardan gelen kök ve progenitör hücreler: nöral progenitör hücreler, koku alma hücreleri (OECs), Schwann hücreleri, embriyonik kök hücreleri (ESC’ler) dahil olmak üzere beyin veya omurilik hasarında transplantasyon için kullanılır.

Bunun da ötesinde, yetişkin kök hücrelerinin veya erişkin mezenkimal kök hücrelerin (MSC) kullanılması, insan için tıpta umut verici terepatik potansiyelini vurgulayan birçok avantaj sunar.

MSC, başta kemik iliğinde olmak üzere yetişkin dokuda bulunur.

MSC Bulunan Dokular

Mezenkimal kök hücre (MSC), başta kemik iliğinde olmak üzere yetişkin dokuda yer alır. Ayrıca bunlar yağ, cilt, karaciğer, periferik kan ve göbek bağı içerisinde de bulunur. İzole edilmesi ve genişletilmesi kolaydır. Bağışıklık düzenleyici özellikleri allojenik ortamlarda bile hücre tedavisinde kullanım potansiyeline sahiptir.

Mezenkimal kök hücreler (MSC) multipotent hücrelerdir. Yani sadece mezenkimal orijinli hücrelere değil, mezenkimal hücre fenotiplerine de dönüşür. Mezenkimal kök hücrelerinin (MSC) nöronal soylarının hücrelerine transdifferentiasyonu vitro da gösterilmiştir. Buna rağmen  söz konusu hücrelerin (MSC) vivo fonksiyonel nöronlara yol açtığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Bağışıklık düzenleyici özellikleri sayesinde mezenkimal kök hücreleri allojenik ortamlarda bile hücre tedavisinde kullanım potansiyeline sahiptir.

Mezenkimal kök hücre (MSC), yenilenmeyi destekleyen çeşitli büyüme faktörleri, kemokinler ve diğer biyoaktif faktörler üretir. Ayrıca Genetik olarak modifiye edilebilirler ve ilaç verme için taşıyıcı olarak görev yapabilirler.

Sinir dokusuna transplantasyon veya intravenöz uygulama sonrası Mezenkimal kök hücrelerin (MSC) iç sinyallere tepki gösterdiği görülmüştür. Bu durumda hücrelerin (MSC) lezyon hacmini azaltarak ve fonksiyonel düzelme sağlayarak yaralanma yerine doğru ilerledikleri görülmüştür.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close