Kültür-SanatSosyal Medya

Sanatseverler İçin Google’dan Yeni Bir Özellik

Google Haritalar’da Street View’da Modern Sanat Müzesi ve Smithsonian Ulusal Sanat Müzesi gibi müzeleri keşfetmek mümkün. Ancak bir kez oradaysanız, yalnızca sanat eserlerini izlemek dışında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok.

Google şimdi bunu değiştirmek istiyor. En son yapılan güncelleme ile Street View müze gezginlerinin resimle ilgili ek açıklamaları okumasına, yüksek çözünürlüklü resimlere yakından bakabilmelerine ve daha fazlasına olanak tanıyacak.

Masaüstünde ve mobil cihazlarda Chrome Google Street View’da bir müze keşfedilirken tabloların yanındaki duvarlarda bilgiler görülebilecek. Buradan söz konusu çalışmayla ilgili daha fazla bilgi görüntülemek için bu ek açıklamaları tıklayabilirsiniz.

Google, dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce müzenin ayrıntılarını bir araya getirdiğini açıkladı. Bu içeriğe dayalı snippet‘leri sağlamak için, Google şirketin Sanat ve Kültür bölümü kendi ortak müzelerinden elde ettiği verilerle Street View görüntülerini çapraz olarak referanslar.

Süre boyunca kullanılan bilgisayarla görme teknolojisi, Google‘ın Fotoğraflar uygulaması (insanlar, yemekler, bitkiler ve hayvanlar gibi unsurları tanımlayabilir.) ile aynıdır.

Google ürün yöneticisi Marzia Niccolai “Sadece kullanıcının aradığı şeyleri bulmak değil aynı zamanda çıkılan bir yolculukta asla tahmin edilmemiş şeylerden hoşlanabilirler.” dedi.

Google’ıın En Yeni Özelliği

Neden Sanat?

Google, arama motorunun her ay 500 milyondan fazla sanatsal sorgu aldığını söylüyor. Bu nedenle arama deneyiminde de bir miktar iyileştirme yapıyor.

Bazı sanatçıların isimleri, özel çalışmaları , sanat atılımları Google’da aratıldığında arama sonuçlarında, eserin şu anda sergilendiği müzeler veya belirli parçaların yüksek çözünürlüklü görüntüleri gibi yararlı bilgileri gösteren yeni bir panel eklendi.

Niccolai “Bir kere istekleri fark edince bunun bizim için çok yüksek önceliğe sahip bir şey olduğuna karar verdik.” dedi. Bu yeni panele masaüstü, mobil araçlar, Google’ın İOS ve Android uygulamalarından erişilebilecek.

Eklentiler, Apple ve Microsoft gibi rakipler karşısında sınıfta liderliğini sürdürmeye gelince Google‘a yardımcı olabilir. Futuresource Consulting’ın yaptığı araştırmaya göre Google‘ın Chromebook’ları geçen sene ABD’de ilk ve orta dereceli okullara yapılan cihaz gönderimlerinin% 58’ini oluşturuyordu. Windows bilgisayarları % 22, iOS  ise % 14 olarak açıklandı. Ancak Niccolai, eğitimin bu yeni özelliklerle Google‘ın birincil hedefi olmadığını belirtti. “Sadece insanların sorularına en iyi cevabı verebilmek için arama yapmaktır.” diyor.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close