Tarım ve Gıda

Pirincin Pirit Taşlarından Geçen Yolculuğu

Pirinç(Oryza sativa L.), Küresel nüfusun yarıdan fazlasını sürdürdüğü için dünyanın en önemli temel gıdalardan biridir.

Pirinç tarımı, Çin uygarlığının gelişimi ve refahı için önemli bir malzeme ve kültürel temel sağlamıştır. Hangi çevrede pirincin evcilleştirildiğini, nerede ve hangi zamanla karşı karşıya kaldığını araştırmak geçtiğimiz on yıl boyunca önemli tartışmalara yol açtı.

Çin Bilim Akademisi Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsünde Prof. LU Houyuan’ın laboratuvarında fitolit karbon-14 ve morfolojik özelliklerin incelenmesi Holosen’in başlangıcında Çin’de Yangtze Nehrinin alt ulaşımında pirinç evcilleşmenin Shangshan’da başlamış olabileceğini düşündürmektedir. Bu araştırma Ulusal Bilimler Akademisinin Bildirileri’sinde yayımlanmıştır.

Pirinç kalıntıları ağırlıklı olarak fitolitlerden oluşmaktadır. Burada hareketle Lower Yangtze’deki Shangshan bölgesinde bulunan pirinç tarımı, pirinç ekiminin ilk örneğini oluşturabilecektir. Bununla birlikte sahadaki organik materyal, asidik toprak koşulları nedeniyle kötüleştiğinden evcilleştirilmiş pirincin, vahşi veya geçişli olup olmadığı tartışmalıdır.

Shangshan bölgesinin kronolojisi de belirsizliğini korumaktadır. Buna göre, pilav(pirinç yemek çeşidi) kalıntılarının mutlak takvim süresini belirlemek için daha yeni girişimler gerektedir.

Pirinç ve Fitolitler

Fitolitler, bazı organik karbonları, depolanmaları sırasında tıkayabilirler. Bu, bitki büyümesi sırasında atmosferik CO2’den fotosentez yoluyla yakalanır. Böylece fitolitlerde tıkanan karbon insanlar tarafından istismar edilen organik kaynakların yaşını doğrudan yansıtabilecektir.

Pirincin Tarihi

Prof. LU Houyuan’ın rehberliğinde, doktora sonrası Araştırmacı ZUO Xinxin, Shangshan kültürü ile ilişkili üç arkeolojik alan üzerinde fitolit karbon-14 çalışmaları yürüttü. Ulaşılan sonuçlar, fitolit tarihlerinin eşleştirilmiş kömür veya tohum tarihleriyle tutarlı olduğunu göstermektedir.

Erken dönemde iki fitolit (Sekizinci kültür katmanının üst katmanı) ve geç katmanlarda (Beşinci kültür katmanının üst katmanı) 9,417-9,134 arasında günümüzden kalibre edilmiş yıl aralığı (“cal yr BP”) 8,175 ile 8,012 arasındadır.

Bu, Shangshan’ın ilk işgali yaklaşık 9.400 de ya da belki biraz daha erken meydana gelmiş olabileceğini akla getirmektedir. Yani; Fitolit örneği SH-8, sitenin yedinci ve sekizinci kültür katmanları arasında türetildiğinden yaklaşık 10,000 yıldır.

Pirincin bulfalm fitoliti morfolojik özelliklerine ilişkin ayrıntılı çalışmalar, Hehuashan ve Huxi’nin geç evrelerinden alınan yaklaşık yüzde 60’tan azı , Shangshan ve Hehuashan’ın erken meslek evrelerinde yaklaşık yüzde 36’sının dokuzdan fazla balık türüne sahip olduğunu göstermektedir. (ca. 10,000 to 9000 cal yr BP)

Bununla birlikte, erken safhalarda dokuzdan fazla balık terazisi ile önemli miktarda pirinç bulliforms vardı.  Modern yabani pilav ile karşılaştırıldığında (Yüzde 17.5 ± 8.3) Holosen’in başlangıcında bu sitede pirinç evcilleştirme sürecinin başladığına işaret etmektedir.

Çeltik yetiştiriciliğinin ve evcilleştirmenin kaynağı için böyle bir çağ, dünyanın diğer bölgelerindeki Pleistosen Holosen’e geçiş döneminde derin bir çevresel değişim döneminde tarımın paralel kökleri ile aynı yolu izleyecektir. Doğu Asya’da, yaklaşık 9500 yıl BP’de önemli derecede güçlenen muson, Shangshan’ın ilk işgali ile aynı işaretleri taşımaktadır. Dolayısıyla, bu geçiş dönemleri boyunca iklimsel iyileşme, pirinç evcilleştirmenin başlangıç sürecinde önemli bir faktör görevi üstlenebilir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close