Tarım ve Gıda

Antik Tahıllar Eski Şehir Hikayelerini Anlatıyor

Nature Plants‘de yayınlanan araştırma, bugünkü Kuzey Suriye Mezopotamya’da dünyanın en eski şehirlerinin büyümesine destek olan tarımsal ve politik ekonomi üzerine yeni bir ışık tutuyor.

Oxford Üniversitesi Araştırmacılarından oluşan bir ekibi, tarla koşullarının yeniden yapılandırıldı. Karalanmış eski tahılların kararlı karbon ve azot izotop analizini kullandı. Böylece uygulamalarının zaman içinde nasıl değiştiğinin bir resmini oluşturdu.

Bu sayede ilk şehirlerdeki nüfus arttıkça, daha fazla gıdaya olan talep de arttı. Çiftçiler, var olan daha yoğun kullanılan alanlara gübre gibi daha fazla kaynak sürmedi. Bunun yerine  daha geniş arazileri yetiştirmeye çalıştılar.

Kara açlığına bağlı yüksek bölge tarımı, güçlü aileler ve kurumlar tarafından tekelleştirilebilen, daha fazla tarıma elverişli araziye erişme ve özel pulluk hayvanlarını kullanma becerisine dayanır.

Bu araştırmanın bulguları, yönetici azınlığın kontrol edebileceği ekilebilir arazinin giderek artan öneminin kent nüfusu arttıkça artan toplumsal eşitsizliğe yol açtığını ortaya koymaktadır.

Antik Bölge Araştırmaları

Oxford’un Arkeoloji Okulu ve Proje Lideri Prof. Amy Bogaard, “Arkeolojik bir alana gömülü olarak bulunan her tahıl tohumu, içinde yetiştirildiği çevresel koşulların bir kaydını tutar.”

Ortadoğu’daki arkeolojik kazılar, dünyanın en eski şehirlerinden bazılarının nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini gösteren eski hasat kalıntılarını ortaya çıkarmıştır.

“Bir sürü antik bölgeden tahıl numunelerini incelendi. Bu sayede ilk şehirlerin inşa edilmesi ve kaybedilmesi ile çiftçiliğin nasıl değiştiğinin bir resmini oluşturmamızı sağladı. Özellikle de insanların artan kentsel nüfusları besleme ihtiyacına nasıl karşı olduklarını gösteren bir resim oluşturmamızı sağlıyor.”

“Kuzey Mezopotamya’daki erken kentlerin yükselişinin tarım ölçeğinin radikal genişlemesine bağlı olduğunu gördük. Sonuç olarak, tahıllar gittikçe zayıf toprak koşulları altında yetiştirildi. Örneğin, besin maddelerinin daha az gübrelenmesi ve yenilenmesi. Bu, muazzam kent aglomerasyonlarının gelişmesine olanak tanıyan bir çözümdü. “

“Ancak çevresel veya siyasi koşullar değiştiğinde riskli hale geldi. Tarih öncesi çiftçilerin değişen koşullarla nasıl başa çıktıklarını incelemek önemli. Artmakta olan nüfus ve değişen ortamlarla benzer baskılarla karşı karşıya olan modern hükümetler için faydalı tavsiyeler verebilir. “

‘İzotop’un tarımsal yoğunlaşmaya ilişkin kanıtları, dünyada var olan ilk şehirlerinin nasıl beslendiğini ortaya koyuyor’ başlığı ile Nature Plants dergisinde okunabilir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close