Bilim

Kara Deliğin Derinliklerine Bakış

Su dolaşım sörfü, uzun süredir kara deliklerde göründüğü düşünülen zor bir olayı ortaya çıkarmıştır.

Dönen bir kara delikten saçılmış ışık dalgaları, kara deliğin dönme enerjisinin bir kısmını süpürür. Böylece içeri giren enerjiden daha fazla enerji ile sıçrayabilir.

Fakat 1971’de tahmin edilen ve döner süperradyans olarak bilinen etkinin, gerçek bir kara delikte gözlemlenmesi oldukça zor. Dolayısıyla bilim adamları harekete geçirici rotasyonel süperradyans’ı hiç görmediler.

Ama şimdi, 12 Haziran’da Nature Physics‘te yayınlanan makaleye göre Fizikçiler ilk kez bu etkiyi bir küvet boşaltma suyu etrafında dönen bir su girdabıyla yapılmış bir kara delik doppelganger‘de gördüklerini bildiriyorlar.

Araştırmayı yöneten İngiltere Nottingham Üniversitesi’nden Silke Weinfurtner “Tenis küresi toplayıp bir duvara atarsanız, enerjisinin daha fazla geri gelmesini beklemeyin” diyor.

“Ama bir kara delikte bir şey fırlattığınızda, dönen bir kara delik ise, aslında enerji kazanabilirsiniz.”

Etkisini göstermek için, bilim adamları bir su girdabı yarattı. Nottingham’da fizikçi Antonin Coutant, “Sıvının kara deliğe benzeyecek şekilde boşaltılması gerekiyor” dedi.

Yüzey dalgalanmaları, girdap içine emildiği bir dönüş noktasına ulaşır. Bu, bir kara deliğin olay ufkuna benzemektedir. Bu ufukta, ışığın kaçabileceği bir sınır yoktur.

Süperradyant

Weinfurtner, Coutant ve arkadaşları, girdaptan saçılan su dalgalarının süperradiant bir artışa neden olduğunu bildiriyor. Dalgaların frekansına ve yönüne bağlı olarak ortalama yüzde 14’e kadar yükseltildi.

Su dalgalanmaları enerjiyi elde eden bir girdaptan çıktığı gösterilmiştir. Bilim adamları, rotasyonel superradyans olarak bilinen bu etkiyi ilk kez gözlemledi. Etkinin de dönen kara deliklerde olması bekleniyor.

Açıkçası belli sebeplerden ötürü, araştırmacılar bir laboratuvarda gerçek bir kara delik çalışamazlar. İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nden fizikçi Sam Dolan “Hepimiz için sorun olabilir.” dedi.

Dolan, sonuç olarak “kara delikler ile ilgili teorilerin doğru olduğuna dair bize daha fazla güven veriyor.” dedi.

Dönel süper-radyasyon kara deliklerin zayıf bir etkisi var. Lizbon’daki Instituto Superior Técnico’dan Fizikçi Vítor Cardoso, Portekiz’de kara deliklerin zayıf bir etkisi olduğunu gözlemliyor. Süper iletkenlik, yerçekimi dalgalarının yanı sıra ışık dalgalarını da etkiler.

Kara deliklerin birleşmesi ise şöyle, kara delikler eğilirse, boş zaman aralıklarındaki dalgalanmalar karıştırılır. Bu amplifikasyon, geleceğin ultra-duyarlı yer çekimi dalgası dedektörleri tarafından gözlemlenebilir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close