Kültür-Sanat

Sınırsız 5D Veri Saklama Alanı İnsanlık Tarihini Kaydedecek

Optoelektronik Üniversitesi Araştırma Merkezi‘nden (ORC) bilim adamları Nanocureructured cam kullanarak, beş boyutlu (5D) dijital verilerin kayıt ve geri alma süreçlerini femtosaniye lazerle yazarak geliştirdiler.

Depolama, 360 TB / disk veri kapasitesi, 1.000 ° C’a kadar termal stabilite ve oda sıcaklığında (190 ° C’de 13.8 milyar yıl) neredeyse sınırsız kullanım ömrü sağlar. Sonsuz veri arşivleme ile yeni bir çağ açar.  

Taşınabilir belleğin çok istikrarlı ve güvenli bir biçimi olan teknoloji, bilgi ve kayıtlarını korumak için ulusal arşivler, müzeler ve kütüphaneler gibi büyük arşivlere sahip kuruluşlar için oldukça yararlı olabilir.

Teknoloji, ilk kez 2013 yılında bir metin dosyasının 300 kb dijital kopyasının başarıyla 5D‘ye kaydedildiğinde deneysel olarak gösterildi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi (UDHR), Newton Optik, Magna Carta ve Kings James İncil gibi insanlık tarihinin önemli belgeleri insan ırkından sağ kalabilecek dijital kopyalar olarak kaydedildi.

5D veri deposuna kodlanmış UDHR’nin bir kopyası Meksika’daki Uluslararası Yılın Işığı (IYL) kapanış töreninde ORC tarafından kısa bir süre önce UNESCO’ya sunuldu.

Dokümanlar ultrafast lazer kullanılarak kaydedildi. Aşırı kısa ve yoğun ışık pulsları üretti. Dosya, beş mikrometreden (bir milyonda bir metre) ayrılmış üç katmandaki nanoyapılı nokta halinde yazılmıştır.

Kendiliğinden birleştirilmiş nanoyapılar, camın ışık yolunu değiştirerek polarizasyon ışığını modifiye eder. Polaroid güneş gözlüklerinde bulunan optik mikroskop ve polarizör kombinasyonu ile okunabilen ışık polarizasyonunu değiştirir.

Nano Yapılar

Süpermen filmlerinde kullanılan “bellek kristalleri” ile karşılaştırıldığında cam bellek “Süpermen bellek kristali” olarak adlandırılır. Bu veriler, kaynaşmış kuvartsta oluşturulan kendiliğinden birleştirilmiş nano yapılar vasıtasıyla kaydedilir. Bilgi kodlaması beş boyutta gerçekleştirilir. Bu nano yapıların üç boyutlu konumuna ek olarak boyut ve yönlendirmeye de sahiptir.

Sonsuz veri arşivleme ile yeni bir çağ açar.

ORC’den Profesör Peter Kazansky: “Dokümanları ve bilgileri korumak ve gelecek kuşaklar için depolama teknolojisini yarattığımızı düşünmek heyecan verici. Bu teknoloji medeniyetimizin son kanıtını güvence altına alıyor. Öğrendiğimiz tek şey unutulmayacak. “

Araştırmacılar, araştırmalarını fotonik endüstrisinin ünlü SPIE-Uluslararası Optik Mühendisliği Topluluğu, San Francisco, ABD’de sundu.

Ekip şimdi bu çığır açan yeni teknolojiyi daha da geliştirmek ve ticari hale getirmek için endüstri ortakları arıyor.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close