Tıp

Yeni Nesil Güneş Kremi Cilt Kanseri Riskini Azaltıyor

Ultraviyole ışınımı kullanmadan farelere bronzluk kazandıran bir yöntem artık insan derisinde kullanılıyor.

Cilt kanserine karşı korunmak için açık tenli insanlara yardımcı olabilecek bir losyon veya krem geliştirme konusunda önemli bir adım atıldı. 13 Haziran’da Cell Reports‘da yayınlanan raporda,  topikal bir ilacın güneşin altında canlı insan derisinin laboratuvar örneklerine nüfuz ettiği  ve bronzlaştığı açıklandı.

Esas olarak cilt kahverengisini boyayan ve minimum güneş koruması sağlayan kendi kendine bronzlaşma losyonlara benzemiyor. Çünkğ ilaç UV radyasyonunu absorbe eden cilt hücrelerine olan zararı azaltan cilt pigmenti melaninin koyu formunun üretimini harekete geçiriyor.

Bu çalışmanın arkasındaki ekip daha önce , 2006 yılında yapılan bir çalışmada, bitki özü foskolin adlı farklı bir ilaçla çalışmıştı.

Araştırmacılar, cilt hücrelerinin yüzeyinde melanin yapmayan işlevsiz bir protein yüzünden bronzlaşmayan kızıl saçlı, düz tenli insanları esas alarak ilaç farelerde kullanıldı. Bu farelere foskolin uygulanarak,  karanlık melanin üretimi teşvik edildi.

UV ışınlarına maruz bırakıldığında, koyu pigmentli farelerin, tedavi edilmemiş farelerle karşılaştırıldı. Buna göre daha az DNA hasarı ve güneş yanığının yanı sıra daha az cilt tümörü taşıdığı tesbit edildi.

Boston’daki Massachusetts Hastanesi’nden bir kanser biyoloğu olan David Fisher, “İnsan derisine uygulanabilir mi sorusunu sormak oldukça ilginç. ” diyor.

David Fisher, “Ancak insan epidermisi, cildin en dış tabakası, insanlarda farelerden yaklaşık beş kat daha kalındır. Bu da birçok ilacın “içeri girmemesi” anlamına geliyor.” diyor.

Tabii ki bu tez, foskolin için de doğruydu.

Fisher ve meslektaşları pigmentlemeyi aktive etmek için başka bir yol izledi. Bu nedenle foskolinin hedeflediğinden farklı bir enzime odaklandı.

Erken uyuşturucu testleri melaninde güneş olmadan bir artış olduğunu gösteriyor.

Bir başka araştırma grubu, tuz indüklenebilir kinaz adı verilen bir enzimin farelerde melanin üretimini engellediğini ve bu enzim için geni bulunmayan hayvanlarda koyu kahverengi olarak gelişti.

Fisher, “bu inhibitörü hedeflemeye odaklanarak pigmentasyonunu teşvik edecek için bir ilaç” olarak tanımlıyor.

İlaç

Araştırmacılar, bir yandan enzim engelleme yeteneklerini korurken diğer yandan insan derisine nüfuz edebilecek bir ilaç yapısıyla uğraştılar.

Cilde uygulanan sıvı bir formda, en iyi ilaç, insan cildi örneğini günde bir kez bir işlem görerek,  sekizinci  günden sonra derinden bronzlaştırdı. Benzer bir ilaca sahip farelerde yapılan deneyler, tedavinin bitiminden sonra solgunlaşan tan’ın soluk olduğunu gösterdi.

Fisher, pigmentasyon uyarıcı bir ilacın insanlarda güvenli ve etkili olduğu tespit edilmesine rağmen, güneş kremi yerine kullanılamayacağı olasılığının da bulunduğunu  belirtiyor. Bunun yerine, ilaç tek bir üründe güneş kremi ile kombine edilebilecek.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalmadan insan derisini örneklendiren topikal bir ilaç, yaklaşan günlerde cilt kanserine karşı losyonlar veya kremler yapmak için kullanılabilecek.

İlk önemli testin, bu kombinasyon yaklaşımına uygun  tene sahip  insanlarda veya güneş ışığına karşı yüksek hassasiyete sahip kişilerde cilt kanserine karşı koruma sağlayıp sağlamayacağını görmek olduğunu düşünüyor.

Albuquerque Üniversitesi New Mexico Tıp Fakültesi’nden moleküler bir epidemiyoloji uzmanı olan Marianne Berwick, “Bu çok ilginç ve potansiyel olarak çok yararlı bir ürün.” diyor. Doktor, ilacın ne kadar yararlı olabileceğini, cilt kanseri riskini ne kadar iyi düşürdüğüne ve insanların kullanıp kullanamayacağına bağlı olduğunu belirtti.

Berwick “İnsanlar komik hayvanlar. Onlar için en iyisini yapmanız gerekmez.” diyor. Örneğin güneş kremi uygulandığı gibi sık sık ve kalın olarak uygulayın.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close