Bilim

CERN Deneyinin Gizli Hazinesi

York Üniversitesi‘nden bir Nükleer Fizikçi ve bir Arkeolog çalışmayı birlikte yaptı. Dünyanın bilimsel araştırmalar için en önemli yerlerinden birinin kültürel öneminin eşsiz bir değerlendirmesini yapmak için bir araya geldiler.

Dergide yayınlanan bir makalede, York Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Profesör David Jenkins ve Üniversite Arkeoloji Bölümü Başkanı John Schofield CERN‘i araştırdı. CERN aynı zamanda Franco-İsviçre sınırındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcının evidir.

CERN Jura Dağları ile Alpler arasında yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hâlâ iyileşen uluslar arasındaki barışçıl işbirliğini ilerletmek için 1954 yılında kurulmuştur.

Cenevre yakınlarındaki kompleksi ziyaretin ürünü olan bu araştırmacı, “İnsanlığın herhangi bir yerinde daha önemli bir yer düşünmek zordur” dediği bir mekanın fiziksel özelliklerine odaklanıyor.

Bunları binaların, içindeki teçhizatın ve araştırma merkezindeki bir dizi günlük obje ile birlikte arkeolojik bir araştırma olarak tanımlıyorlar.

Çalışma aynı zamanda, yer, bina, fikir ve pek çok şeyin önemine odaklanan bir kültürel miras gündemine değiniyor.

CERN Kavramı

CERN‘in bilimsel anlamda olağanüstü önemini, bazılarının zayıf bir onarım durumunda olan binalarının çoğunu ile karşılaştırıyorlar.

CERN kompleksinin “hafıza ve anlam taşıyan cazibe ve çelişkilerin peyzajı” olduğunu söylüyorlar.

Yakalanması zor Higgs Boson’un varlığının sonucu 2012’de kuruldu. 1989’da daha da çarpıcı olmayan bir koridor olan mütevazı bir ofiste olduğu Sir Tim Berners-Lee World Wide Web’i yarattı.

Çalışma; plak, anıt, cadde adı ve kısmen halka açık ekranda kalan orijinal ve halihazırda gereksiz ekipmanlarda manzara üzerine olayların ve kişilerin çoğunun yazılmış yoğun geçmişini anlatıyor.

Aynı zamanda, sitenin mimarisinin, orada yürütülen bilimin önemini ve kapsamını yansıtıyordu. (binalarda sık sık zavallı bir durumda, bilim adamlarının, bazen onlarca yıl boyunca derin uzay ve zaman hakkındaki sorularla uğraştığı, içinde bulunduğu)

Madde ve evrenin köklü sofistike ekipman vardı.

Dr. Schofield şunları söyledi: “Görülmeden ya da fark edilmeden CERN‘deki bilimsel çabanın ayrıntılarını ortaya çıkarmak için arkeolojik bakışları kullandık.”

Kendisini CERN‘de aktif bir araştırmacı olarak görev yapan Profesör Jenkins, “Bu, sıradan ikoniklere kadar uzanan olayların kısa bir süre miras haline geldiği bir manzara. Fakat bu, sitenin faydalı ömrünün sonuna geldiğini ima etmek değildir. Burada bilim adamları, son 60 yıldır etkilere sahip oldukları için onunla uğraşıyorlar. “

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close