Arkeoloji

İkinci Dünya Savaşı İtalyan savaş gemisi Artigliere’e ilk kez ulaşıldı

İkinci Dünya Savaşı‘na ait bir su altı mezarlığına ilk kez araştırıldı. İkinci Dünya Savaşı‘nda batan bir İtalyan gemisi, yakınlarda Microsoft ortak kurucusu Paul Allen’in liderliğindeki bir ekip tarafından keşfedildi ve fotoğraflandı

Allen Vulcan’ın haberine göre IT Artigliere mart ayında, Petrel araştırma gemisi tarafından Akdeniz’de 12.000 feet su altında bulundu.

Allen Vulcan “Nesli tükenmekte olan türlerini kurtarmak, iklim değişikliğini takip etmek, yeni sınırları keşfetmek ve insan beyninin işleyişi ile sürdürülebilir topluluklar oluşturmak” için araştırma yapmak isteyen özel bir şirket.

İkinci Dünya Savaşına ait bir su altı mezarlığına ilk kez araştırıldı.

Artigliere Gemi Kalıntısı

Paul Allen’in Deniz Operasyonları Üst Düzey Yöneticisi David Reams “Artigliere, savaşta battığı gerçeği dışında, inanılmaz derecede iyi durumda. Tanımlaması kolay ve anlaşılabilir bir gemi. 3700 metre aşağıda su oldukça soğuk ve oksijeni azdı. Bu nedenle korozyon da (kabuklaşma) çok azdı.” dedi.

İtalyan Donanma yetkilileri bilgilendirildi ve enkit kimliğini teyit etmek için yer ve veriler sağlandı. IT Artigliere 12 Ekim 1940 Cape Passero Savaşı’nda hasar gördükten sonra battı. İngiliz Deniz Kuvvetleri ile olan angajmanı sırasında komutanı ve mürettebatının çoğu öldürüldü. Vulca’a göre, Petrel mürettebatı savaş mezarlıklarına saygılı protokoller uyguladı ve enkaz bozulmadan bırakıldı.

Artigliere Gemi Kalıntısı

2015 yılında, Vulcan ekipleri Japon savaş gemisi Musashi‘nin enkazı ve İngiliz Deniz Kuvvetleri’nin HMS Hood’un tarihi zilini buldu.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close