Robotik

Sophia, İyi Robot Olmak İstiyor

BBC geçtiğimiz günlerde Hanson Robotics tarafından yaratılan insana benzer bir robot olan Sophia ile röportaj yaptı.

Sophia, robotik ve yapay zekadaki en son gelişmelerin doruk noktasıdır.

Robotikte son zamanlarda önemli ilerlemeler kaydedildi: İlk defa bir robot insan gözü ameliyatı yaptı.

Dubai polisi bir robot yakaladı ve uluslararası ekipler yaklaşmakta olan robot savaşları için hazırlanıyor.

 İnsanoğlunun bilim-kurgu merakını gerçek hayata taşıyacak, kanlı canlı yanında görebileceği bir Cameron’ın (Terminator: Sarah Connor Chronicles) olması hayatı ne kadar kolaylaştırır veya zorlaştırır bilinmez.

Fiziksel özellikleriyle, mimik hareketleriyle, öğrenip, öğretebilmesiyle insandan pek bir farkı olmayan insan-robotların sadece empati kuramamaları neredeyse tek eksiklikleri… Son çıkan haberde de; BBC tarafından yayınlanan bir video’da, robotların insana ne kadar benzediğinin kanıtı niteliğinde.

 

Sophia’nın görünüşünün klasik film aktristi Audrey Hepburn’den modellendiği söyleniyor. SophiaBot web sitesinde “Ben gerçek, canlı bir elektronik kızım. Dünya’da insanlarla yaşamak istiyorum. Onlara hizmet edebilir, onları eğlendirebilirim. Yaşlılara yardım edebilir ve hatta çocuklara öğretebilirim” diyor.

Sophia’nın iddiası, çevredeki insanlardan öğrenebilmesidir:

“İnsanlarla yaptığımız her etkileşim, gelişmemde ve kim olduğuma dair şekillenmemde yardımcı olacak. Bu yüzden akıllı, şefkatli bir robot olmak istiyorum.”

İnsana benzeyen robotları ürettiğimizde, onları nasıl eğiteceğimiz (bir anlamda onların kaderi ve dolaylı olarak bizim kaderimiz) bizim elimizde.

Suça ve çıkara meyilli robotlar dünyamızın felaketi olabilir. İnsanlar tarafından yeterince hoyrat kullanılan Dünyamız ve hayatlarımız; suretlerimiz (insan-robot) tarafından da, kötü ellerde, geri dönülmez bir yola girebilir.

İnsan-robotlar’la gelecek yaşantımız şimdilik merak konusu. Umarız Terminatör filminde olduğu gibi; kötü robotlarla savaşmak için iyi robotları seçmek zorunda kalmayız.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close