Kültür-Sanat

Araştırmacılar, Dünyanın Kayıp Harikasını Bulduklarını Düşünüyor

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Rotomahana Gölü Pembe ve Beyaz Teraslar Haziran 1886’da kadar patladı.

Silika sinteri (bir tür kuvars) oluşumunu haritadan silindi. 1800’lü yılların ortalarında dünyanın sekizinci doğa harikası ve güney yarımküredeki en büyük turistik yeri olarak kabul edildi.

Şimdi araştırmacılar, oluşumların felâketten daha iyi kurtulabildiğini iddia ediyor. Çamur ve külün altında gömüldüğünü iddia ederek, muhteşem harikayı bulduklarını söylüyorlar.

Rex Bunn ve Dr. Sascha Nolden, bir Alman-Avusturyalı jeoloğun 19. yüzyıl saha günlüğü sayesinde terasların yerini belirleme girişimlerine başladıklarını söylüyorlar.

Bunn, terasların hiçbir zaman hükümet tarafından araştırılmadığını ve tam olarak enlem ve boylamlarının belirlenmediği anlamına geldiğini bildirdi. Fakat birisi pusula yataklarını kaydetti.

Kayıp Dünya Harikası

Ferdinand von Hochstetter, günlük verileri araştırmacılar teras alanlarını ters mühendislik için kullanıyordu.

NewsNow’un haberine göre araştırmacılar, bilim adamlarının geçenlerde iddia ettiği gibi kıyı şeridi süpürgelerin altında ve gölde değil. 50 feet’den daha derine gömüldüğüne inandıklarını bildiriyor.

Bir çift bağış fonu tam arkeolojik bir çalışma yapmak ve taleplerini ispatlamak için para topluyor ve eğer haklıysa, terasların hayata döndürülebileceğini söylüyorlar.

2016 yılında BBC, neden çarpıcı olduklarını açıkladı. Sadece gezegendeki en büyük silis sinter oluşumları değil, gölün bir birinde beyaz, biri biraz pembe olan karşı uçlarında oturuyorlardı. Konumları onları “daha büyük Parçalarının toplamı”dır. (Petra’nın sırrı sade bir şekilde saklandı.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close