Tıp

Sağlık Takibinde Son Teknoloji : Dövmeler

Harvard ve MIT araştırmacıları, bedensel değişiklikleri algılayan renk değiştiren mürekkep oluşturmak için bir araya geldiler.

Vücut sanatı eskiye oranla daha fazla kabul edilebilir. Ama oyalanmaya devam eden bir dövme var. Vücuttaki sağlık değişikliklerine görünür şekilde tepki veren yeni bir dövme mürekkebi bunu değiştirebilir.

MIT ve Harvard Tıp Okulu‘ndan araştırmacılar DermalAbyss‘i yaratmak için bir araya geldi. Geleneksel dövme mürekkebini, renk değiştirerek pH, sodyum ve kan şekeri düzeylerine yanıt veren biosensörlerle değiştiren bir proje.

Geçen sene yapılan turlarda DuoSkin konseptinden sonra MIT‘nin akıllı dövme işlemlerini ikinci kez üstlendi.

Harvard Tıp Fakültesi Araştırmacısı Ali Yetişen, CNET ile yaptığı röportajda “Bu, dövme tabanlı bir sensörün ilk gösterisi” dedi.

“Giyilebilir sistemler ile [sağlık] zorluklarının üstesinden gelebilecek bir sistem tasarlamak istedik.”

Bir diyabetik, tipik olarak cildini günde birkaç kez kıvırarak kan şekeri seviyelerini test etme zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Ancak DermalAbyss ile dövmelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Çünkü çoğu insan normalde yine de böyle olur. Daha yüksek bir kan şekeri seviyesi maviden kahverengiye bir renk değişikliği ile gösterilir.

Dövme İle Sağlık Takibi

Dövmenin yetenekleri orada durmaz. Tuz seviyeleri arttıkça daha yoğun bir yeşilin (UV ışığının altında) dönmesi ile çalışan bir sodyum algılayıcı mürekkeple de daha yaygın bir sağlık sorunu olan dehidrasyon izlenebilir.

UV ışığı altında flüoresanlaşan bir pH sensörü ve mordan pembe renge dönerek alkalin seviyelerinde kaymalar tespit eden ikinci bir pH sensörü var.

Bu biyolojik sensörler, “ex vivo” domuz derisinin bölümlerinde başarılı bir şekilde çalıştığını kanıtladılar.

Ancak araştırma ekibi, canlılar konseptini test etmeden önce bazı sınırlamaların tamamen ele alınması gerektiğini vurguladı. “Yüksek çözünürlüklü” bilgiye izin vermek için renk ve yoğunluk aralığı.

MIT araştırmacısı Katia Vega, yaptığı açıklamada “Bu projenin geliştirilmesinde birçok adım var” dedi. “Sonraki adımlar, daha sonra ex vivo deneylerin, daha sonra hayvanlarda ve insanlarda son bir adım olarak kullanılması” gerektiğini belirtti.

DermalAbys‘i resmi bir ürün haline getirmek için güncel bir plan mevcut olmasa da, bu MIT ve Harvard araştırmaları, projenin halkın desteğini ve “biyoteknolojistlerin hayal gücünü aydınlatacak” umudunu taşıyor.

Yetişen, “Bu teknolojinin, gerçek zamanlı sensörlerin geliştirilmesinde yeni yollar açacağını ve giyilebilir modellerin ötesine geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close