Kültür-Sanat

Yeni girişim I40C, 14 Milyondan Fazla Akademik Çalışmayı Erişilebilir Hale Getirdi

Yeni bir girişim olan I4OC, yazarların, referans listelerinin ve alıntıların kamuya açık erişilebilir, yapılandırılmış verileri hazırlanmasına yönelik çalışıyor.

Bu yapılandırma, 14 milyondan fazla akademik çalışmanın varlığına işaret ediyor ve daha fazlasını sunuyor. Açık Alıntılar Girişimi (140C) bugün bilim kağıtlarının referans listelerine herkes tarafından erişilebileceğini açıkladı.

Web sitelerinde açıklandığı gibi “alıntılar, bilimsel ve kültürel bilgimizi bir araya getiren bağlantılardır. Bunlar hem gerçekleri hem de gerçekleri nasıl bildiğimizin bir açıklamasını sağlayan birincil verilerdir.

Bilimsel katkıları kabul etmemize ve kredilendirmemize izin verirler. Araştırma ve etkilerin değerlendirilmesini mümkün kılarlar. Özetle, alıntılar tüm akademik bilginin keşfedilmesi, yaygınlaştırılması ve değerlendirilmesi için en önemli araçtır.

“Geçen yıl Wikimedia Foundation tarafından Halk Bilim Kütüphanesi ve açık erişim dergisi eLife da dahil olmak üzere beş diğer ortakla birlikte başlatılan girişim, şu anda 14 milyon makaleye erişimi sağlayacak 29 dergi yayıncısı ile birlikte çalışıyor.

Wikimedia Foundation’da çalışan Araştırmanın Yöneticisi Dario Taraborelli “Tarihte ilk kez, bilimsel bilginin dokusunu oluşturan en büyük yayıncılardan akademik alıntı verilerinin parçaları, telif hakkı kısıtlamaları olmaksızın kamuya açık hale geliyor” dedi.

14 Milyon Çalışma Erişime Açık

Bilim yayıncıları, 2000 yılında kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Crossref‘e alıntı verileri depoluyor. I4OC‘ya kadar, güvenilir alıntı kayıtlarına yalnızca Web of Science ve Scopus aracılığıyla bir ücret karşılığında erişilebiliyordu. (Bu şekilde bile verilerin yalnızca yüzde birine erişilebiliyordu.)

I4OC çabalarından dolayı, bu rakam şimdi% 40’a yükseldi. Çok yakında yüzde 100’e ulaşmayı umuyorlar. Girişime katılan daha fazla yayıncı ve açık veri kuruluşu, I4OC‘nun yüzde yüz kapsama hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Alıntı verilerini ve emsal verileri gözden geçirmeyi herkese açık hale getirmek bilimin gelişimi ve büyümesi için kritik önem taşıyor. I4OC‘nun piyasaya sürülmesi, yayıncıların, fon sağlayıcıların ve araştırmacıların gazetelerin ücretsiz olarak etkisini izlemelerine olanak tanıyor.

Aynı zamanda, açıkça erişilebilir alıntı kayıtlarındaki hataları tespit edip düzeltmelerini ve fikirlerin işlenmesi  ile araştırmaların gelişmesine fırsatlar oluşturacaktır.

Sonunda, bu organizasyon ile daha fazla sayıda yayıncı akademik çalışma ve dergilere erişebilecek. Böylece kullanıcılar kolayca erişebilecekleri bir veri tabanı oluşturabilecekler.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close