VR/AR

3D Sensörler Olmadanda El Hareketleri Tanınabilecek

Mobil sanal gerçekliğin (VR) teknik yönleri, geliştiricileri zorladı. Akıllı telefon sahibi kitlelere sanal gerçekliği (VR) getirmenin zorluklarından birisi, sensörler gibi hacimli donanım eklentilerine ihtiyaç duymadan kullanıcıların hareketini nasıl izleyeceğinizdir.

Clay sanal gerçeklik (VR), VR / Arttırılmış Gerçeklik (AR) oyun geliştiricileri için Software Develoupment Kit (Yazılım Geliştirme Kiti) (SDK) ile bu temel soruna çözümünü ortaya koydu.

Çözüm ise şöyle Software Develoupment Kit (SDK) kullanan kullanıcıların ellerini görebilecek ve bunları yalnızca sanal kameralı telefonları kullanarak sanal dünyalarla etkileşimde bulunmak için kullanabilecektir.

Telefonun kamerası kullanıcıların el konumunu 3D olarak izlerken, yazılım da gerçek zamanlı olarak el hareketlerini tanır.

Bu, geliştiricilerin mobil sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerine daha fazla etkileşim ve karmaşıklık katacakları anlamına gelir.

Hareketli donanıma gerek kalmadan hareket tanıma ve 3D hareket izlemeyi mümkün kılmak için Clay, patentli Z tamponlama yazılımının ve gelişmiş AI ürününün bir birleşimini kullanıyor.

AI jest,mimik tanıma için kullanılır. Yani bu yüksek işlevli yazılım sadece bir iPhone 7’de %9’luk bir Merkez İşlem Ünitesi (CPU) yüküne sahiptir.

Hareketlerin Software Develoupment Kit (SDK) kütüphanesi, geliştiricilerin gereksinimlerini temel alarak daha fazla özellik ekleyebilmelerini sağlayacak bir el hareketleri kütüphanesi ile bir arada bulunuyor.

Şirket, yapılan bir jest ile yazılımın algılanışı arasında sadece 12 ms’lik gecikmenin olduğunu iddia ediyor. Geliştiriciler için bunun önemli bir nokta olmasına rağmen, 12ms’nin hala insan algısının altında olduğu da unutulmamalıdır.

Clay CEO’su Thomas Amilien, “Yeni doğan bir insanın, düzgün bir şekilde görebilmesi aylar alıyor. Ancak doğduğumuz andan itibaren el sıkışıyor ve sallıyoruz” dedi.

“Ellerimiz gerçekliği nasıl yaşadığımızdan daha çok önemlidir. Bu öğeyi mobil sanal gerçekliğe (VR) eklemek, doğal hissetmek ve en önemlisi herkes için erişilebilir kılmak, olası gibi görünen yapılabilirlikleri değiştiriyor “dedi.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close