Yazılım

İnternette Güvenli Bağlantının Yolu : VPN

Bir zamanlar, internet özel ve belirsiz bir yer olarak algılanıyordu. Ancak günümüz siber ikliminin gerçeği, yaptığımız her hareketin izlenebilir olduğudur.

Eğer farkında değilseniz, bu veriler istenen bir meta özelliği taşımaktadır.

Zararsız hatta reklam amaçlıda olsa da  tüm tıklamalar izlenmekte ve toplanmaktadır.

Bu, son zamanlarda görüşmelerin ön planına getirilen bir konu. Çünkü Federal Ticaret Komisyonu kısa bir süre önce yeni bir karara vardı.

Buna göre sözleşmede ilgili madde konulduğunda  ve kullanıcı sözleşmeyi iptal edebildiğinde, sağlayıcıların kullanıcı bilgilerini satmasına izin verecek.

Ortalama internet kullanıcısı haklarını tam olarak bilmediğinde veya mevcut düzenlemelerden habersiz olacağı için kendini koruyamayacaktır.

Buna tepki olarak, daha fazla insan sanal özel ağlardan veya Virtual Private Networkten (VPN) bahsediyor.

Virtual Private Network (VPN), web üzerinde gizlilik oluşturmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Kullanıcıların, aygıtları ve sunucusu arasında şifreli ve güvenli bir ağ bağlantısı oluşturarak izlenmeksizin tıklama özgürlüğünü verir.

Bunu daha fazla kullanmak için, servis sağlayıcılar web’deki her hareketimizi izleyebilen, böylece kamu ağlarına (AKA korsanları) ve hükümete erişebilen insanlar olur.

Bir Virtual Private Network (VPN), aslında göndermeden önce isteklerimizi karıştırır. Bu da, faaliyetimize erişen kişilerin, yaptığımız şeyi fark edemediği anlamına gelir.

Temelde bir transkripti anlamsız bir dile tercüme etmek gibi, kimsenin şifresini çözemeyeceğinden, tarayıcılara hakettikleri güvenilir gizlilik sağlanmış olur.

Güvenlik, Virtual Private Network (VPN)’lerin en dikkat çekici yönüdür. Ancak bağlantıyı kesme gibi önde gelen Virtual Private Network (VPN) sağlayıcıları bundan fazlasını sunar.

Bağlantı kesme iOS, Android, Windows ve Mac OS X ile uyumlu bir uygulamadır. Verileri toplayan üçüncü tarafların takipçilerini (sosyal medya, reklam,içerik veya analitik) engelleyecektir. Çünkü tüm hareketleri  izleme tehlikeli olabilir veya engellemek için yararlı değildir.

Bazı izlemeler ile web deneyimini geliştirmeye yardımcı olur. Diğer izlemeler, içerik sağlayıcılarının demolarını kendi kullanım şartlarında belirttiyse, demografilerini takip etmesine yardımcı olur.

Küçük bir izleme, saygılı ve kullanışlıdır. Burada bağlantı Kesme, parkurun her iki tarafına şeffaflık kazandırmayı amaçlar.

Uygulama, internette göremediğiniz şeyleri size bildirecek ve çevrimiçi bir güvenlik hissi veriyor. Ayrıca bağlantıyı kesme de göz atma hızınızı artıracaktır.

İzleyiciler ve zararlı yazılımlar cihazınıza büyük bir baskı uyguluyor. İzleme taleplerini engelleyerek, bağlantıyı Kes seçeneği web’in daha hızlı işlenmesini sağlar ve karşılığında pil ömrünü uzatır.

Üstelik, bağlantı Kesme de kilitli içeriğin engellemelerini kaldırır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close