Tarım ve Gıda

Avcı Toplayıcılar Tarıma Nasıl Başladılar?

Tarımın başlangıcı insanlık tarihini değiştirdi ve yüzyıllar boyunca bilim adamlarını büyüledi.

Sheffield Üniversitesi’ndeki Grantham Sürdürülebilir Gelecek Merkezi’nden araştırmacılar, avcı toplayıcıların ilk kez çiftçiliğe nasıl başladığına ve bitkilerin insanlara bağımlı hale getirilmesine ışık tutuyor.

Evcilleştirilmiş bitkiler, vahşi akrabalarına kıyasla neredeyse tanınmadan öteye geçmiştir. Bu, Taş Devri‘ndeki çiftçiliğin ilk aşamalarında meydana gelen bir değişikliktir.

Hububat gibi tahıl mahsulleri için, evcilleştirmenin en belirgin özelliği doğal tohum dağılımının kaybolmasıdır. Tohumlar artık bitkilerden düşmemekte ancak tohumları yaymak için insanlara veya makinelere bağımlı hale gelmektedir.

Sheffield Üniversitesi’ndeki Grantham Sürdürülebilir Gelecek Merkezi’nden Profesör Colin Osborne, “Tarımın nasıl başladığı konusunda  çok az şey biliyoruz, çünkü bu 10.000 yıl önceydi.

Bu yüzden bir takım gizemler çözülmedi. Örneğin, avcı toplayıcılar ilk olarak çiftçiliğe nasıl başladılar ve mahsullerin insanlara bağımlı hale getirilmesi için nasil evcilleştirildi?

“Bu alanda yapılan bir tartışma, eski halkların mahsulü evcilleştirmeyi nasıl öğrendikleri  ile ilgilidir. Mahsullere evcilleştirme özelliklerini ıslah ettiklerini biliyor muydunuz, yoksa bu çiftlikler toprağa vahşi bitkiler ekti ve  hasat ederek bu özellikleri geliştirdi mi?”

Yeni araştırma, evcilleştirmenin sebze tohumu boyutu üzerindeki etkisini göstermektedir.

Sebzelerin erken dönem çiftçilere seçici olarak yetiştirilmesi, yemek olarak yenen yapraklar, kökler ya da köklere etki etti, ancak doğrudan tohum boyutunu etkilemedi.

Bunun yerine sebze tohumu boyutundaki herhangi bir değişiklik ekili alanlarda bu bitkiler üzerinde etkili olan doğal seçilimden veya genetik bağlantılardan bitki gibi başka bir özelliğindeki değişikliklere kadar ortaya çıkmış olmalıdır.

Son olarak, insanlar bitkileri daha büyük olmaları için yetiştirmiş olabilirler ve büyük tohumlar istemeden dolaşıyor olabilecekti.

Sheffield Üniversitesi araştırmacıları, bir dizi mahsulden tohumluk veri topladı. Evcilleştirmeden ötürü tohumların genel  genişlemesi yönünde  güçlü kanıtlar buldu.

Evcilleştirilmiş mısır tohumlarının vahşi formdan 15 kat daha büyük olduğunu, soya fasulyesinin tohumlarının yedi kat daha büyük olduğunu keşfettiler.

Buğday, arpa ve diğer tahıl ekinlerinde daha mütevazı artışlar (arpa için yüzde 60 ve emülsiyon buğday için yüzde 15) vardı. Ancak bu değişimler ürün elde etmeye dönüşürlerse önemlidir.

Professor Osborne, “Yedi bitki türü arasında evcilleştirilmeye bağlı olarak tohumların genel  genişlemesi için güçlü kanıtlar bulduk” dedi.

“Bu, özellikle tatlı patates gibi bitkisel ürünlerde daha da çarpıcı. Bu evcilleştirme etkisinin boyutu, hububat ile  mercimek ve fasülye gibi puls tanelerinde görülen aralıkta tamamen düşer ve bu ürünlerde tohum genişlemesinin en azından bir kısmının erken çiftçilerin kasıtlı öngörüleri olmaksızın evcilleştirme sırasında evrimleşebileceği ihtimali yükselir. “

Profesör Osborne şunları ekledi: “Bulgularımız, ürünlerin evriminin nasıl geliştiğini anlamada önemli etkilere sahip, zira elimizde olan incelenen ürünlerde meydana gelen büyük değişikliklerin erken çiftçilerin kasıtlı öngörüleri olmadan ortaya çıkabileceği anlamına geliyor.

“Bu, bilinçsiz seçimin gıda bitkilerinin oluşumunda muhtemelen daha önce gerçekleştirilenden daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Mahsullerin veriminde meydana gelen erken artışlar yapay olarak yetiştirilmek yerine çiftçilerin tarlalarında gelişebilir. ” dedi.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close